توصیه هایی از ریچارد برانسون

توصیه هایی از ریچارد برانسون : ریچارد برانسون، کارآفرین میلیاردر و نویسنده ی چند کتاب پرفروش، در چشم بسیاری از صاحبان بلندپرواز کسب و کار به یکی از نمادهای موفقیت تبدیل شده است. توصیه های الهام بخش او به بسیاری از کارآفرینان کمک کرده است با بهره گیری از تجربه ی گرانبهای وی از ساخت امپراطوری ویرجین، استارتاپ های خود را بهتر هدایت کنند.

شهامت داشته باشید و به احساس درونی تان اعتماد کنید

به راه اندازی یک کسب و کار نیازمند ریسک پذیری و نوآوری در حوزه هایی است که دیگران این کار را نکرده اند. پول، شهرت، و روابط شخصی اغلب در اولویت قرار می گیرند اما کارآفرینان باید بدانند کجا شانسشان را امتحان کنند و کجا نه.

وقتی برانسون خطوط هوایی ویرجین آتلانتیک را در سال ۱۹۸۴ و ویرجین استرالیا را در سال ۲۰۰۰ راه اندازی کرد، اعضای دیگر هیئت مدیره در مورد احتمال موفقیت این دو تردید داشتند. اما برانسون فرصتی را شناسایی کرد و محکم به آن چسبید و در نهایت اعتمادی که به خودش داشت نتیجه داد. ویرجین آتلانتیک در حال حاضر سالانه بیش از ۵ میلیون مسافر را جابجا می کند. ویرجین استرالیا نیز به دومین ایرلاین بزرگ این کشور تبدیل شده است.

اجازه ندهید موانع شخصی جلوی شما را بگیرند

شاید برایتان جالب باشد بدانید ریچارد برانسون به خوانش پریشی یا دیسلکسیا مبتلاست و به همین دلیل در سن ۱۶ سالگی به دلیل عدم توانایی در ادامه ی تحصیلات خود، مدرسه را ترک کرد. خوانش پریشی نوعی معلولیت است که موجب بروز اختلال در روان‌خوانی و یا درک مطلب می‌ شود. اما او این نقطه ضعف خود را در هیبت یک کارآفرین به یک نقطه ی قوت تبدیل کرد.

هنگام بازبینی تبلیغات و بازاریابی خطوط هوایی ویرجین، همکاران برانسون همه چیز را بلند بلند برایش می خوانند و دیدی کلی از مفهوم اصلی موضوع به او می دهند. به این ترتیب او لغات و اصطلاحات تخصصی و فنی این حوزه را از متون حذف و آنها را با کلمات عادی و روزمره جایگزین می کند.

خود برانسون در این باره می گوید: «هر وقت مشکلی پیش می آید یا نقطه ضعفی در خود پیدا می کنید، بهترین راه برای مقابله با آن این است که منفی ها را به مثبت تبدیل کنید».

شبکه ی مستحکمی از ارتباطات شکل دهید

یک ایده ی کسب و کاری هر چقدر هم که فوق العاده باشد، تا کسی چیزی درباره اش نداند و شخص بانفوذی نباشد که به شما در اجرایی کردنش کمک کند ارزشی نخواهد داشت. یک کارآفرین موفق شبکه سازی را زود شروع می کند، و با رشد کسب و کار خود به این کار ادامه می دهد.

وقتی برانسون در دهه ی ۱۹۷۰ برای راه اندازی ویرجین موزیک شبکه سازی را شروع کرد، از همان ابتدا با جدیت تمام به سراغ مدیر برنامه ها رفت و با موسیقیدانان مختلفی جلسه گذاشت تا آنان را به امضای قرارداد با ویرجین موزیک ترغیب کند و بتواند عوامل پخش خود را پیدا کند. شما نیز می توانید شبکه سازی را با شرکت در رویداد های صنعت مورد نظر خود، پیوستن به اتحادیه های کسب و کاری و فعالیت روی شبکه های اجتماعی آغاز کنید.

آغوش خود را به روی تغییر باز کنید

با وجود تغییر و تحولات اقتصادی و پیشرفت های فناوری که با سرعت نور همه چیز را دگرگون می کنند، تغییر چه بخواهید و چه نخواهید جزئی از زندگی شما خواهد بود.

برانسون در ویرجین رکوردز استاد مدیریت تغییر بود؛ از گذار صفحه به نوار کاست و سی دی گرفته تا رسیدن از مغازه های کوچک به فروشگاه های بزرگ. او مدل کسب و کار ویرجین رکوردز را پیش از فروش آن به EMI در سال ۱۹۹۲، بارها تغییر داد.

بدانید چه زمانی باید تقاضای کمک کنید و این کار را انجام دهید

کارآفرینان در هر سن و سالی هم که باشند ممکن است در برهه هایی فکر کنند همه چیز را می دانند و حتی از پس انجام همه ی کارها بر می آیند. اما کارآفرینان نیز انسان هستند و محدودیت های انسانی دارند. گاهی اوقات بهترین کار این است که به سراغ آشنایان قابل اعتماد خود بروید و از آنها راهنمایی یا کمک بگیرید.

برانسون در سن ۱۹ سالگی کسب و کار فروش صفحات موسیقی با استفاده از پست را به راه انداخت اما هیچگاه در مورد تدوین طرح کسب و کار از کسی راهنمایی نگرفت. به همین دلیل طی تصمیمی خام سعی کرد برای فرار از مالیات، صفحه های موسیقی را از طریق گمرک قاچاق کند. او توسط مأموران گمرک انگلیس بازداشت شد و مادرش با قرار وثیقه او را آزاد کرد. مادر ریچارد برانسون بعدها به یکی از قابل اعتماد ترین راهنما های او در کسب و کار بدل شد.

برانسون می گوید: «وقتی به سال ۱۹۶۹ فکر می کنم، می بینم توصیه ای که مادرم از روی درک طبیعی خود به من کرد دقیقاً همان چیزی بود که نیاز داشتم بشنوم».

به صحبت های مشتریان خود گوش کنید

از سرک کشیدن به شبکه های اجتماعی گرفته تا شیوه های قدیمی تری مثل تماس های تلفنی، لازم است با مشتریان ارتباط بگیرید و به آنها نشان دهید شنوای صحبت هایشان هستید و برطرف کردن نیازهای آنان برایتان چقدر مهم است.

برای مثال، برانسون برای آنکه فوراً بتواند بفهمد شرکت های تحت مدیرتش را چگونه می تواند بهبود ببخشد به سراغ شبکه های اجتماعی می رود. او می گوید: «ما از طریق نظرات و کامنت های مشتریانمان، مشکلات محصولات و خدماتمان را از هر زمان دیگری سریع تر متوجه شدیم. در واکنش به این موضوع سامانه هایی راه اندازی کردیم تا مشتریانی که سؤال یا مشکلی دارند بتواند فوراً پاسخ خود را از تیم ما دریافت کنند. خود من سعی می کنم هر روز به تعدادی از سؤالات دنبال کنندگانم پاسخ بدهم».

تمرکز خود را طی دروه ی رشد کسب و کارتان حفظ کنید

کارآفرینان حتی اگر کار خود را با یک ایده ی فوق العاده، عشق و علاقه و تمرکزی بالا شروع کنند باز هم ممکن است در میانه ی راه تمرکز خود را از دست بدهند و تصمیم به تغییراتی بگیرند که برای اهداف کلی کسب و کارشان چندان معنادار نباشند. برانسون به شما توصیه می کند مأموریت خود را بشناسید، از شکل گیری ساختار اولیه به شکلی صحیح اطمینان حاصل کنید، تیم درستی گرد هم بیاورید و به جزئیات توجه کنید.

برای مثال، مدیرعامل زیردست برانسون در ویرجین آمریکا در یک برنامه ی آموزشی سالانه شرکت می کند که به «حفظ اشتیاق روزهای اول» کمک می کند.

برانسون در این باره می گوید: «هدف از این کار این است که تیم های خود را به روز و در کنار هم نگه داریم. این باعث می شود به وضعیت موجود دلخوش نشوند».

مثبت بودن را فراموش نکنید

کارآفرینی به شخصیتی استوار نیاز دارد. اما گاهی اوقات صاحبان کسب و کار به رفتارهای پرخاشگرانه با مشتریان، رقبا و تیم های خود وسوسه می شوند.

هیچ کس دوست ندارد برای یک انسان خودرأی یا سؤاستفاده گر کار کند. کارآفرینان موفق میان رفتار تهاجمی در کسب و کار و رفتار محترمانه با همکاران و تیم خود تعادلی می یابند. اگر شرکت ها یا افرادی که با آنها سر و کار دارید به رویکرد مثبت شما واکنش نشان نمی دهند شاید بهتر باشد به جای اتخاذ رویکردی منفی، افراد دیگری را جایگزین آنها کنید.

برانسون در این باره می گوید: «امیدوارم علت موفقیت ما در ویرجین این باشد که به جای رفتارهای منفی، پرخاشگرانه و طلبکارانه، با همه به شکلی مثبت و سازنده رفتار می کنیم».

به تشویق کار تیمی و تفریح بپردازید

شما به عنوان مؤسس شرکت خود ممکن است همان کسی باشید که در رویداد های مختلف به معرفی محصولتان می پردازید و ویژگی های منحصر به فرد آن را به رخ دیگران می کشید. اما این کار بدون یاری همکاران و هم تیمی های شما که در پشت صحنه زحمت زیادی برای آن محصول کشیده اند میسر نمی شد. تیم هایی که اعضای آنها خوشحال هستند و در کنار یکدیگر فعالیت می کنند می توانند کارهای بزرگی انجام دهند.

برای مثال، گروه ویرجین را در نظر بگیرید. این گروه المپیک تابستانی را با شرکت در مسابقات تفریحی جشن گرفت. برانسون در این باره می گوید: «رویداد هایی نظیر این، می توانند به در هم شکستن موانع دپارتمانی و دستیابی به کار تیمی بهتر کمک کنند، چرا که کارمندان یکدیگر را در محیطی غیر رسمی بهتر می شناسند. این کار نتیجه ی بسیار خوبی دارد و به کارمندان شما نشان می دهد کمی تفریح در محیط کار هیچ اشکالی ندارد».

از مسیر خروج نترسید

فهمیدن زمان مناسب برای فروش می تواند دشوار باشد، چون شما به عنوان مؤسس و کارآفرین ممکن است به کسب و کار و تیم خود وابستگی پیدا کنید. کمک و بازخور گرفتن از مشاوران مورد اعتماد در مورد اینکه آیا فروش برای سلامت کلی شرکت شما خوب است یا نه، می تواند راهگشا باشد.

مطالب مرتبط:

ثبت ديدگاه

داستان یک رویا

همه ی قصه از چند سوال شروع شد؛ آیا سرنوشت من از قبل نوشته شده؟ آیا سرنوشت انسان با قلمی جادویی در لوحی  نگاشته شده است؟ با خودم میگفتم که اگر آن قلم و لوح را بیابم حتما طور دیگری سرنوشتم را رقم خواهم زد، با همین افکار سالیانی را در پی آن قلم جادویی و لوح سرنوشتم بودم ولی بعد از گذشت مدتی متوجه شدم نه لوحی وجود دارد و نه قلمی آری من عمری در پی هیچ رفته بودم در این حال بود که به آسمان نگاه کردم و حقیقت را فهمیدم و متوجه شدم هیچ قدرتی بالاتر از الله نیست و خداوند قادر مطلق است و از همه مهم تر ما هم از او هستیم آری خداوندی که در ماست قادر به تغییر همه چیز است. از آن سالها خیلی میگذرد و من از آن زمان تا به حال زندگی ام را همچون معماری زبر دست ساخته ام و حال تمام آنچه لازمه ی موفقیت و ثروتمند شدن است را در چارچوبی کاربردی و عملی در اختیار شما خواهم گذارد.به ندای من گوش فرا دهید و به آموزه هایم عمل کنید به شما اطمینان میدهم، موفقیت و ثروت کوچکترین دستاوردتان خواهد شد.موفقیت سرنوشت من و توست.”علیرضا محمدی”

سوالات متداول

تمام سعی ما بر این است شیوه های موفقیت و دستیابی به ثروت را به صورت کاملا کاربردی و به دور از شعار آموزش دهیم ما با کوله باری از تجربه در کنارتان خواهیم بود.
بخش عمده ای از محتوای وبسایت و فعالیت های آن بدون پرداخت هزینه ای قابل استفاده برای عموم است، اما برخی از محصولات و خدمات شامل هزینه هایی میباشد برای مشاهده دوره های ما میتوانید از فروشگاه ما دیدن کنید.
رسیدن به موفقیت نیازمند یادگیری اصول و مبانی مختلفی میباشد که این اصول مبانی به هیچ وجه ذاتی و ارثی نیستند و میبایست هر فرد برای درست طی کردن مسیر موفقیتش حتما این اصول را آموزش ببیند و به آنها عمل کند تا بتواند سرنوشت دلخواه خود را رقم بزند.البته ما در این راه در کنارتان خواهیم بود و میتوانید روی ما حساب کنید.
ما برعکس تمامی وبسایت های موجود میخواهیم شیوه های موفقیت و کسب ثروت را به صورت کاملا "کاربردی و عملی" به شما آموزش دهیم.از این رو دوره های ارائه شده توسط ما کاملا عملی و کاربردی خواهند بود.
بله.شما هزینه میکنید و حق شما است که همواره از پشتیبانی و مشاوره تیم ما استفاده کنید،ما برای موفقیت شما از هیچ کمکی دریغ نخواهیم کرد.