داستان موفقیت مارک زاکربرگ موسس فیسبوک

داستان موفقیت مارک زاکربرگ موسس فیسبوک : در این مقاله زندگی مارک زاکربرگ موسس شبکه اجتماعی فیسبوک و جوان ترین میلیاردر جهان که ماهانه بیشتر از ۱ میلیارد کاربر فعال دارد را مرور می کنیم. زمان زیادی از موقعی که مردم چنین امکانات ارتباطی نداشتند نمی گذرد اما امروز همه چیز تغییر کرده است. فیس بوک تنها محدود به ارتباطات شخصی نیست بلکه تعداد بی شماری فن پیج و گروه دارد که مردم را از سراسر کره خاکی گرد هم می آورد. واقعیت این است که فیس بوک به بانک عظیمی از پروفایل کاربران تبدیل شده است.

کودکی مارک زاکربرگ

مارک الیوت زاکربرگ در ۱۴ می ۱۹۸۴ به دنیا آمد و در حومه شهر نیویورک بزرگ شد. او دومین فزرند از چهار فرزند خانواده و تنها پسر این خانواده تحصیل کرده بود. پدر مارک، ادوارد زاکربرگ دندانپزشک و مادرش کارن زاکربرگ روانپزشک بود. پدرش یک مطب دندانپزشکی در کنار منزلشان داشت. مارک در دوران ابتدایی به برنامه نویسی علاقمند شد. در حقیقت دنیا به دو دسته تقسیم شده است: برنامه نویسان و کاربران اینترنت و مارک زمانی که ۱۰ سال داشت این قضیه را فهمید. مارک اولین مقدمات برنامه نویسی آتاری را از پدرش یاد گرفت.

در ۱۲ سالگی با استفاده از همان برنامه نویسی مقدماتی برنامه ای نوشت که اسمش را “زاک نت” گذاشت. مارک همچنین به بازی های کامپیوتری و برنامه های ارتباطی علاقه زیادی داشت و به گفته خودش تمام این کارها را از روی علاقه و سرگرمی انجام می داد. پدر مارک برایش معلم خصوصی کامپیوتر گرفت تا بتواند چیزهای بیشتری فرا بگیرد.

او در دبیرستان برنامه ای را برای لیست پخش mp3 نوشت که به دقت، سلیقه و ترجیحات کاربر را بررسی می کرد و یک لیست پیشنهادات ایجاد می کرد تا کاربر به آنچه می خواهد گوش دهد. مایکروسافت و AOL تمایل زیادی به استفاده از این برنامه نشان دادند. هر چند این استعداد جوان دعوت غول های آی تی را برای خرید یا همکاری به شکلی مودبانه رد کرد و به این شکل صدها هزار دلار پول و همکاری با بزرگ ترین شرکت های آی تی را نپذیرفت.

مارک شروع به ادامه تحصیل در آکادمی فیلیپس که یک مدرسه خصوصی بود کرد. او در این مدرسه در دروس علوم و ادبیات نتایج بسیار خوبی گرفت. در شمشیر بازی نیز استعداد زیادی از خود نشان داد و به زودی تبدیل به کاپیتان تیم شمشیر بازی شد. اما مارک همچنان با دنیای کدها جادو می شد و دوست داشت روی توسعه یک برنامه جدید کار کند.

در سال ۲۰۰۲ مارک زاکربرگ بعد از فارغ التحصیلی از مدرسه فیلیپس وارد دانشگاه هاروارد شد و در دومین سال دانشگاه به اسم و رسمی به عنوان یک توسعه دهنده برنامه کامپیوتری در محیط دانشگاه رسید.

فیس مَچ – سایتی سرگرم کننده برای رای دادن

در یکی از شبهای سال ۲۰۰۳ زمانی که مارک در خوابگاه دانشگاه بی خواب شده بود ایده سایت فیس مچ به ذهنش رسید. او تصمیم گرفت سایت دانشگاه هاروارد، جایی که دانشجویان عکس های خود را آپلود می کردند را هک کند. او برنامه ای نوشت که به صورت تصادفی عکس های دو دانشجوی خانم را انتخاب و در کنار هم می گذاشت، با این سوال که کدام زیباتر هستند؟ و گزینه ای برای رای دادن وجود داشت. دانشجویان زیادی در هاروارد سایت را دیدند. با زیاد شدن بازدیدکنندگان سرور سایت دیگر جوابگوی بازدید کنندگان نبود. مارک نیز به کمیته دانشگاه احضار و با توبیخ انضباطی روبرو شد. البته تاکنون دانشگاه هاروارد از هرگونه صحبت و اظهار نظر درباره این موضوع اجتناب کرده است.

به نقل از فوربس، مارک زاکربرگ هفته گذشته در رتبه بندی ثروتمندترین افراد جهان ارتقا یافت، او نه یک بلکه دو غول فناوری را پشت سر گذاشت تا رتبه خود را به پنجمین ثروتمند جهان برساند.

فوربس تخمین زده است که زاکربرگ ثروتی ۵۰ میلیارد دلاری دارد و این ثروت، او را ۲۰۰ میلیون دلار پایین تر از کارلوس اسلیم مکزیکی، چهارمین ثروتمند دنیا، قرار می دهد. درآمد خالص زاکربرگ از زمانی که درآمد سه ماهه پایانی فیس بوک اعلام شد، ۸٫۶ میلیارد دلار افزایش یافت. سهام فیس بوک از آن پس بیش از ۲۱ درصد رشد یافته است.
برعکس، بزوس این هفته کمتر درخشان بود. پس از اینکه در روز ۲۸ ژانویه آمازون تحلیل گران را در گزارش درآمد سه ماهه پایانی ۲۰۱۵ ناامید کرد، سهام این شرکت افت کرده و در نهایت بزوس بیش از شش میلیارد دلار از دست داد. از آن پس سهام آمازون در حال کاهش است و بیش از ۱۳ درصد افت کرده است.
در آخرین ساعت های روز دوشنبه یکم فوریه، بزوس مکان خود به عنوان پنجمین ثروتمند جهان را با تفاوت ناچیز ۶۰۰ میلیون دلاری بیش از زاکربرگ حفظ کرده بود، اما در روز سه شنبه وقتی که سهام آمازون چهار درصد افت کرد، درآمد خالص بزوس دو میلیارد دلار کاهش یافت و این میزان برای زاکربرگ کافی بود تا با بیش از یک میلیارد درآمد بیشتر از بزوس، جای او را بگیرد. آن روز، مدیرعامل آمازون درآمدی ۴۸٫۹ میلیارد دلاری داشت.
جف بزوس برای اولین بار در ۱۹۸۸ با درآمد خالص ۱٫۶ میلیارد دلاری در رتبه بندی ۴۰۰ ثروتمند جهان در فوربس قرار گرفت. ۱۰ سال پس از آن، مارک زاکربرگ با درآمد خالص ۱٫۵ میلیارد دلاری به رتبه بندی فوربس پیوست.

فیسبوک چگونه کسب در آمد می کند؟

در سال ۲۰۱۳ گردش مالی فیسبوک به ۷٫۷۸ میلیارد دلار و درآمد خالصش به ۱٫۵ میلیارد دلار رسید. نرخ رشد بسیار چشمگیر بود و در عرض ۳ سال ۶ برابر شده بود. نیمی از درآمد فیس بوک از تبلیغات موقعیتی به دست می آید. رشد سایت و زمان زیادی که کاربران در سایت صرف می کنند به فرصتی برای کسب درآمد از تبلیغات تبدیل شد.

۸۵% از نقدینگی فیسبوک از طریق تبلیغات بوده است و ۱۵% باقیمانده در نتیجه خرید از فیسبوک است. البته این محصولات مجازی هستند و مربوط به خرید دانه، میوه و سبزی است که برای طرفداران یک بازی به نام Farmville  است. فیس بوک در سال ۲۰۱۰ اعلام کرد که بازار جهانی برای محصولات مجازی به ۷ میلیارد دلار رسید و در سال ۲۰۱۴ به رقم ۱۵ میلیارد افرایش یافت.

در ابتدای سال ۲۰۱۳ فیسبوک سیستمی را برای ارسال پیام خصوصی راه اندازی کرد. برای هر ارسال به شخصی که در لیست دوستان شما نیست مبلغ یک دلار دریافت می شد. فیس بوک بعدها تصمیم گرفت برای ارسال به کاربران ارزشمند و شاخص خود مبلغ ۱۰۰ دلار دریافت کند. این راه ساده دیگری بود که فیسبوک درآمد خود را افزایش داد. البته فیس بوک از این کار هدف دیگری هم داشت و آن کاهش دریافت پیام های ناخواسته در پنل کاربران و تسهیل در تحویل پیام های مربوط و مفید بود.

مطالب مرتبط :

ثبت ديدگاه

داستان یک رویا

همه ی قصه از چند سوال شروع شد؛ آیا سرنوشت من از قبل نوشته شده؟ آیا سرنوشت انسان با قلمی جادویی در لوحی  نگاشته شده است؟ با خودم میگفتم که اگر آن قلم و لوح را بیابم حتما طور دیگری سرنوشتم را رقم خواهم زد، با همین افکار سالیانی را در پی آن قلم جادویی و لوح سرنوشتم بودم ولی بعد از گذشت مدتی متوجه شدم نه لوحی وجود دارد و نه قلمی آری من عمری در پی هیچ رفته بودم در این حال بود که به آسمان نگاه کردم و حقیقت را فهمیدم و متوجه شدم هیچ قدرتی بالاتر از الله نیست و خداوند قادر مطلق است و از همه مهم تر ما هم از او هستیم آری خداوندی که در ماست قادر به تغییر همه چیز است. از آن سالها خیلی میگذرد و من از آن زمان تا به حال زندگی ام را همچون معماری زبر دست ساخته ام و حال تمام آنچه لازمه ی موفقیت و ثروتمند شدن است را در چارچوبی کاربردی و عملی در اختیار شما خواهم گذارد.به ندای من گوش فرا دهید و به آموزه هایم عمل کنید به شما اطمینان میدهم، موفقیت و ثروت کوچکترین دستاوردتان خواهد شد. موفقیت سرنوشت من و توست.”علیرضا محمدی”

سوالات متداول

تمام سعی ما بر این است شیوه های موفقیت و دستیابی به ثروت را به صورت کاملا کاربردی و به دور از شعار آموزش دهیم ما با کوله باری از تجربه در کنارتان خواهیم بود.
بخش عمده ای از محتوای وبسایت و فعالیت های آن بدون پرداخت هزینه ای قابل استفاده برای عموم است، اما برخی از محصولات و خدمات شامل هزینه هایی میباشد برای مشاهده دوره های ما میتوانید از فروشگاه ما دیدن کنید.
رسیدن به موفقیت نیازمند یادگیری اصول و مبانی مختلفی میباشد که این اصول مبانی به هیچ وجه ذاتی و ارثی نیستند و میبایست هر فرد برای درست طی کردن مسیر موفقیتش حتما این اصول را آموزش ببیند و به آنها عمل کند تا بتواند سرنوشت دلخواه خود را رقم بزند.البته ما در این راه در کنارتان خواهیم بود و میتوانید روی ما حساب کنید.
ما برعکس تمامی وبسایت های موجود میخواهیم شیوه های موفقیت و کسب ثروت را به صورت کاملا "کاربردی و عملی" به شما آموزش دهیم.از این رو دوره های ارائه شده توسط ما کاملا عملی و کاربردی خواهند بود.
بله.شما هزینه میکنید و حق شما است که همواره از پشتیبانی و مشاوره تیم ما استفاده کنید،ما برای موفقیت شما از هیچ کمکی دریغ نخواهیم کرد.