ده گام بسوی خود باوری

ده گام بسوی خود باوری : خودباوری تقریباً همان داشتن اعتماد به‌ نفس می باشد اما من فکر می‌ کنم خیلی از آن بیشتر است.

اعتماد به نفس چیست؟ اعتماد‌ به‌ نفس تقریباً با عزت‌ نفس و اطمینان به خود ارتباط دارد. یعنی باور داشته باشیم چیز بیشتری برای عرضه داریم و فردی ارزشمند هستیم. قسمت عمده اعتماد‌ به‌ نفس با دستاوردها و موفقیت‌ هایی است که کسب می‌ نماییم و مقداری از آن هم با نظرات دیگران به دست می‌ آید.

اعتماد به‌ نفس داشتن یعنی به خودمان اطمینان پیدا کنیم که می‌ توانیم از عهده هر موقعیتی که بر سر راهمان قرار می‌ گیرد، بربیاییم. این یعنی پیدا کردن آمادگی با کسب دانش و تجربه.

خیلی وقت‌ ها برای اینکه به چیزهایی که می‌ خواهیم برسیم، تلاشی نمی‌ کنیم. علت آن این است که باور نداریم که توانایی انجام آن را داریم یا اینکه انگیزه‌ ای برای انجام آن نداریم. ممکن است بخاطر ترس از شکست باشد که معمولاً بخاطر اعتماد نداشتن به توانایی‌ های خودمان ایجاد می‌ شود. انگیزه نیاز به اعتماد‌ به‌ نفس دارد.

این حق ذاتی و انسانی ماست که بدانیم ارزشمندیم. توصیه‌ های زیر می‌ تواند در این زمینه کمکمان نماید.

۱– داوطلب شویم

هیچ چیز بیشتر از کمک کردن به دیگران و بهتر کردن زندگی آنها احساس بهتری به ما نخواهد داد. احساس مفید بودن و دوست داشته شدن به ما احساس اعتماد و ارزش میدهد. چیزهای جدیدی درمورد خودمان یاد خواهیم گرفت: چیزهایی که در آن مهارت داریم و کارهایی که به ما اعتماد به‌ نفس میدهد.

مهربانی و لطف کردن با بالا بردن تولید سروتونین در بدنمان روحیه‌ مان را تقویت میکند. در هر دو حالت به نفعمان است!

۲– لیست تهیه کنیم

فهرستی از همه کارهایی که در طول زندگیمان توانسته‌ ایم در آن موفق شویم را تهیه نماییم. بعد می‌ توانیم هر بار که موفقیت جدیدی به دست آوردیم، آن را به این لیست اضافه نماییم.

۳– اطرافمان را با کسانی پر کنیم که حمایتمان می‌ کنند

اگر دور و برمان آدم‌ های عیب‌ جو زیاد باشد، حرف‌ های آنها می‌ تواند بر درک ما از خودمان تأثیر منفی بگذارد. تا وقتیکه نتوانیم مسائل زیر را قبول نماییم، بهتر است این افراد را از زندگیمان بیرون کنیم یا ارتباطمان را با آنها کم کنیم.

– اینکه بدانیم حرف‌ های آنها فقط نظر شخصی خودشان است.
– اینکه بدانیم نظرات آنها برابر با واقعیت نیستند.
– اینکه یاد بگیریم همه چیز را به خودمان نگیریم.

آدم‌ هایی با ارزش‌ ها و علایق شبیه به خودمان پیدا کنیم که از ما حمایت کرده و برای پیشرفت تشویقمان کنند. وقتی اطرافمان را با افرادی اینچنینی پر کنیم، اعتماد و اطمینان آنها به ما و اینکه می‌ دانیم همیشه پشتمان هستند، به ما انگیزه و اعتماد به‌ نفس خواهد داد.

۴– اگر هنوز به چیزی که می‌ خواهیم نرسیده‌ ایم، خودمان را بپذیریم

برای اینکه خودمان را باور داشته باشیم، اول باید خودمان را بپذیریم. چطور می‌ توانیم به چیزی اعتماد کنیم که به طور کامل قبولش نداریم؟ اگر خودمان را قبول نداشته باشیم، یعنی قسمت هایی از خودمان را رد کرده یا حتی از آن نفرت داریم. در چنین شرایطی باور قلبی ایجاد نخواهد شد.

بعضی باور دارند که خیلی راحت می‌ توانیم تصمیم بگیریم که خودمان را بپذیریم، اگر ما هم می‌ توانیم اینکار را بکنیم، خیلی عالی است. اما برای همه به این سادگی‌ ها نیست. وقتی در دوران بچه گی به سر می بردیم، قسمت عمده‌ ای از اعتماد به‌ نفسمان از حرف‌ هایی که دیگران درموردمان می‌ زدند ناشی میشد. اما برای خیلی‌ ها اینطور نیست. خیلی‌ وقتها حتی وقتی بچه هستیم نمی‌ توانیم حرف دیگران را درمورد خودمان قبول نماییم و به همین خاطر مجبور می‌ شویم خودمان یاد بگیریم که چطور خودمان را باور کنیم.

۵– تمرکزمان را تغییر دهیم

روی چیزی که در زندگیمان کم یا اشتباه است تمرکز نکنیم. در عوض، سعی نماییم برای چیزهایی که داریم و همه قسمت‌ های خوب زندگی‌ مان شکرگزار باشیم.
هربار که احساس می‌ کنیم به چیزی منفی فکر می‌ کنیم، آن را با یک چیز مثبت و چیزی که برای آن شکرگزاریم جایگزین کرده و لبخند بزنیم!

۶وارد چالش شویم

فرصت‌ هایی ایجاد نماییم که بتوانیم به خودمان ثابت کنیم بیشتر از آن چیزی می باشیم که باورش داریم. کسی که الان باور داریم هستیم، احتمالاً توسط دیگران تعریف شده و نظر آنها بوده است.

می‌ توانیم از کم آغاز کنیم؛ در یک کلاس جدید ثبت‌ نام کنیم یا در کارگاهی شرکت نماییم که چیزی به ما آموزش میدهد که در آن ضعف داشتیم.

چیز بزرگ‌ تری می‌ خواهیم؟ یک چیز کاملاً جدید یاد بگیریم. به تنهایی به یک سفر برویم. یک کار یا تجارت جدید را آغاز کنیم. کاری انجام دهیم که ما را می‌ ترساند.

۷– به یادگیری و رشد ادامه دهیم

هرچه بیشتر بدانیم و درک کنیم، بهتر می‌ توانیم با موقعیت‌ های مختلف کنار بیاییم. این شامل یادگیری درمورد خودمان هم میشود: به دست آوردن خودآگاهی.

برای این منظور باید زیاد بخوانیم، کلاس‌ های مختلف برویم و در سمینارها و کارگاه‌ های مختلف شرکت نماییم. نوشتن خاطرات روزانه هم ابزارهایی عالی برای کشف خودمان است.

کشف کنیم که ما چطور کار می‌ کنیم و آدمها به طور کل چطور کار می‌ کنند. این دانش مان را بالا میبرد و می‌ توانیم از این دانش در موقعیت‌ های گوناگون زندگی استفاده نماییم. با این کار تجربه کسب می‌ کنیم و تجربه نیز علم و خرد ما را بالا خواهد برد. این علم و آگاهی هم اعتماد‌ به‌ نفسمان را بالا میبرد.

۸– هدف تعیین نماییم

هدف‌ هایی کوچک، قابل دستیابی و کوتاه‌ مدت برای خودمان تعیین نماییم تا به خودمان ثابت کنیم که می‌ توانیم به آنچه در ذهنمان است و برای آن تلاش می‌ کنیم، دست یابیم.

۹– با توقعات خودمان زندگی کنیم، نه توقعات دیگران

خیلی اوقات، نداشتن اعتماد به‌ نفس از این واقعیت ناشی میشود که به دنبال اهداف دیگران برای خودمان هستیم، نه هدف‌ های اصلی خودمان. این وظیفه ما نیست که انتظارات دیگران از خودمان را برآورده کنیم. وظیفه ما این است که برای توقعات خودمان زندگی کنیم، آرزوهای خودمان را دنبال نماییم و از استعدادها، مهارت‌ ها و نعمت‌ هایی که داریم برای خدمت به دنیا استفاده کنیم.

۱۰– از مقایسه کردن خودمان با دیگران دست بکشیم

ظاهر، موفقیت‌ ها، داشته‌ ها و همه چیزهای دیگر، برای خودمان است. ما همه ابزارهای لازم برای رسیدن به اهداف خودمان را داریم، نه اهداف دیگران.

برای باور کردن خودمان، بهترین‌ ها را برای خودمان آرزو کنیم. مطمئن باشیم تلاش برای به دست آوردن این باور، بسیار ارزشمند خواهد بود. وقتی خودمان را باور داشته باشیم، همه چیز ممکن می‌ شود!

مطالب مرتبط:

توسط |۱۳۹۷-۶-۱۵ ۱۸:۲۳:۳۵ +۰۰:۰۰دی ۲۸ام, ۱۳۹۶|جملات انگیزشی, خود باوری و اعتماد به نفس, موفقیت|۱ ديدگاه

يك ديدگاه

  1. parisa دی ۲۸, ۱۳۹۶ در ۶:۳۴ ب.ظ - پاسخ دادن

    با سلام و درود
    بسیار نکات عمیق و فوق العاده کاریردی بود
    با آرزوی سعادت و ثروت پایدار برای تمام اعضای تیم دنیای ثروت

ثبت ديدگاه

داستان یک رویا

همه ی قصه از چند سوال شروع شد؛ آیا سرنوشت من از قبل نوشته شده؟ آیا سرنوشت انسان با قلمی جادویی در لوحی  نگاشته شده است؟ با خودم میگفتم که اگر آن قلم و لوح را بیابم حتما طور دیگری سرنوشتم را رقم خواهم زد، با همین افکار سالیانی را در پی آن قلم جادویی و لوح سرنوشتم بودم ولی بعد از گذشت مدتی متوجه شدم نه لوحی وجود دارد و نه قلمی آری من عمری در پی هیچ رفته بودم در این حال بود که به آسمان نگاه کردم و حقیقت را فهمیدم و متوجه شدم هیچ قدرتی بالاتر از الله نیست و خداوند قادر مطلق است و از همه مهم تر ما هم از او هستیم آری خداوندی که در ماست قادر به تغییر همه چیز است. از آن سالها خیلی میگذرد و من از آن زمان تا به حال زندگی ام را همچون معماری زبر دست ساخته ام و حال تمام آنچه لازمه ی موفقیت و ثروتمند شدن است را در چارچوبی کاربردی و عملی در اختیار شما خواهم گذارد.به ندای من گوش فرا دهید و به آموزه هایم عمل کنید به شما اطمینان میدهم، موفقیت و ثروت کوچکترین دستاوردتان خواهد شد. موفقیت سرنوشت من و توست.”علیرضا محمدی”

سوالات متداول

تمام سعی ما بر این است شیوه های موفقیت و دستیابی به ثروت را به صورت کاملا کاربردی و به دور از شعار آموزش دهیم ما با کوله باری از تجربه در کنارتان خواهیم بود.
بخش عمده ای از محتوای وبسایت و فعالیت های آن بدون پرداخت هزینه ای قابل استفاده برای عموم است، اما برخی از محصولات و خدمات شامل هزینه هایی میباشد برای مشاهده دوره های ما میتوانید از فروشگاه ما دیدن کنید.
رسیدن به موفقیت نیازمند یادگیری اصول و مبانی مختلفی میباشد که این اصول مبانی به هیچ وجه ذاتی و ارثی نیستند و میبایست هر فرد برای درست طی کردن مسیر موفقیتش حتما این اصول را آموزش ببیند و به آنها عمل کند تا بتواند سرنوشت دلخواه خود را رقم بزند.البته ما در این راه در کنارتان خواهیم بود و میتوانید روی ما حساب کنید.
ما برعکس تمامی وبسایت های موجود میخواهیم شیوه های موفقیت و کسب ثروت را به صورت کاملا "کاربردی و عملی" به شما آموزش دهیم.از این رو دوره های ارائه شده توسط ما کاملا عملی و کاربردی خواهند بود.
بله.شما هزینه میکنید و حق شما است که همواره از پشتیبانی و مشاوره تیم ما استفاده کنید،ما برای موفقیت شما از هیچ کمکی دریغ نخواهیم کرد.