راه های افزایش اعتماد به نفس

تعریف اعتماد به نفس در نگاه اول چندان دشوار به نظر نمی‌رسد.

اکثر ما از عبارت اعتماد به نفس استفاده می‌کنیم و در مورد اعتماد به نفس پایین یا اعتماد به نفس بالای خودمان و دیگران هم اظهار نظر می‌کنیم.

اما شاید برای شما جالب باشد که روانشناسان، تمایل چندانی به استفاده از اصطلاح اعتماد به نفس ندارند. شاید به دلیل اینکه در انبوه کتابها و سمینارها و سخنرانی های انگیزشی، آن‌قدر در مورد اعتماد به نفس و عزت نفس صحبت شده که الان به سادگی نمی‌توان حتی تفاوت اعتماد به نفس و عزت نفس را توضیح داد.

دیکشنری وبستر، تعریف اعتماد به نفس را به صورت زیر انجام داده است:

اعتماد به نفس یا Self-Confidence به این معناست که یک نفر به توان و توانمندی‌های خودش باور و اعتماد داشته باشد.

گروه دیگری از روانشناسان که شامل دنیل گلمن هم می‌شوند، تعریف اعتماد به نفس را به صورت زیر مطرح کرده‌اند :

یک ویژگی انسان در زمینه‌ی شناخت او از خودش، که نشانه‌ی بالا بودنش این است که انسان، خود را ارزشمند و توانمند می‌داند.

 

اما راه هایی برای افزایش اعتماد به نفس:

 

۱ـ دوری از منفی بافی و منفی گرایی و حرکت به سمت مثبت بودن

اکنون وقت این است که دایره تفکرات درونی خود، خانواده و دوستان را زیر ذره بین بگذارید. در وهله اول، این موضوع کمی دشوار به نظر می آید. اما با این کار دید وسیع تر و گسترده تری از اطرافیان و مهم تر از همه از خودتان به دست خواهید آورد. باید از این پس بتوانید به طور جدی از کسانی که شما را پست شمرده و اعتماد به نفس تان را پایین می آورند و آن را تکه تکه می کنند دوری کنید. حتی تحرکاتی کوچک در این زمینه می تواند تفاوت های زیادی رقم بزند و شما را بیش از پیش در رسیدن به اعتماد به نفس بالا یاری کند. “مثبت نگر” باشید حتی اگر مثبت بودن را در زندگی خود به طور کامل حس نمی کنید. عواملی را که شور و اشتیاق در زندگی شما می آفرینند، در مسیر خود قرار دهید و با انگیزه‌ی بوجود آمده، پروژه و کار بعدی خود را با انرژی، هیجان و روح بیشتری شروع کنید. از امروز تمرکز روی مسائل و مشکلات را به کل در خود حذف کرده و در عوض به حل و فصل آنها فکر کنید. مدت ها بعد از حل شدن این مسائل، چیزی جز یک خاطره گذرا از آنها در ذهنتان باقی نخواهد ماند. از امروز تغییرات مثبت را در زندگیتان اعمال کنید.

۲ـ در مسیر اعتماد به نفس ، زبان بدن و تصویر خود را تغییر دهید

این نکته آنجایی نمود پیدا خواهد کرد که نیاز به بازی و حرکات بدن، ارتباط چشمی و گفتار به میان خواهد آمد.صرف شق و رق راه رفتن، می تواند برای اطرافیان شما خبر از اعتماد به نفسی  بالا بدهد. لبخند زدن علاوه بر تاثیر مثبت در خودتان، باعث می شود اطرافیان نیز حس خوب و راحت تری نسبت به شما داشته باشند. تصور کنید شخصی را با یک ظاهر خوب و یک لبخند مناسب. چه کسی گمان میبرد این فرد دارای اعتماد به نفس بالایی نیست؟! به چشمان کسی که با او صحبت میکنید نگاه کنید. به کفشتان نه! درست به چشمانش. آهسته و با آرامش سخن بگویید. تحقیقات ثابت کرده کسانی که شمرده شمرده، و با آرامش صحبت می کنند عموما دارای اعتماد به نفس بالاتری نیز هستند. به آرایشگاه رفته و دستی به سر و وضع موهایتان بکشید. موهای صورتتان را اصلاح کرده و لباسی مناسب، تمیز و زیبا به تن نمایید. در این وضعیت نه تنها خود شما بلکه هرکسی که شما را خواهد دید، یقین خواهد کرد که یک فرد موفق و با اعتماد به نفس بالا را مشاهده کرده است. بهتر است قبل از پوشیدن یک لباس جدید در بیرون از منزل، آن را در خانه برای خود بپوشید تا از راحتی و برازندگی آن لباس بر تن خود، اطمینان حاصل نمایید.

۳ـ شکست را نپذرید و از شر صداهای منفی در سرتان خلاص شوید

هرگز تسلیم نشوید. هرگز شکست را نپذیرید. موفقیت در فرجام راهی که به سختی و با تحمل مشکلات فراوان به دست آمده باشد، یک حس قدرت مندی ، پیروزی و در نهایت اعتماد به نفس وافر را در شما ایجاد خواهد کرد. اعتماد به نفس پایین، اغلب ناشی از افکار منفی موجود در ذهن ما بر روی یک مسیر بی پایان است. به این معنی که گویا این افکار منفی هیچگاه در ذهن ما تمامی ندارند. اگر شما به طور مداوم به خود بگویید:”تو خوب نیستی، تو به اندازه کافی باهوش نیستی، به اندازه کافی جذاب نیستی، به اندازه کافی خوش هیکل نیستی و…” در حقیقت در حال انجام یک پیشگویی منفی منحصربه فرد در مورد خود می باشید! چرا که شما خواه یا ناخواه در حال تبدیل به شدن به کسی هستید که در ذهنتان از خود می سازید. از این پس هر موقع که افکار منفی در ذهن شما شکل گرفت، بلافاصله آن را تبدیل به یک تفکر مثبت نمایید و تا هر موقعی که این امر سبب بهبود اعتماد به نفس در شما و عادت کردن ذهنتان به این افکار مثبت نشده، آن را در ذهن خود حفظ کنید.

۴ـ آماده باشید

هر آن چیزی را که لازم است در حیطه شغل، تحصیلات و توانایی های خود بدانید، یاد بگیرید. دانستن و آموختن، علاوه بر حس رضایت، حس اعتماد به نفس را نیز در شما به شکل حیرت آوری بالا خواهد برد. چرا که شما قبلا نمی دانستید و بلد نبودید ولی اکنون می دانید و بلد هستید!

۵ـ برای زمان های سخت، آن زمانی که هر کسی کم آورده، یک لیست بزرگ تهیه کنید!

زندگی پر است از چالش ها و لحظاتی که نگه داشتن اعتماد به نفس در اوج، امریست مشکل. هم اکنون بنشینید و یک لیست تهیه کنید از هر چیزی که برای آن شکر گذار هستید. لیست دیگری که لازم است تهیه کنید شامل هر چیزی  است که از انجام دادن آن به خود افتخار می کنید. وقتی که این لیست را کامل کردید، آن را بر روی در یخچال، آینه حمام، دیوار روبروی تختتان و هر آنجایی که در دید شماست، قرار دهید. اکنون هر موقع احساس کمبود اعتماد به نفس داشتید، این لیست را نگاه کنید، بخوانید، الهام بگیرید و با قدرت تمام، راه خود را ادامه دهید

ثبت ديدگاه

داستان یک رویا

همه ی قصه از چند سوال شروع شد؛ آیا سرنوشت من از قبل نوشته شده؟ آیا سرنوشت انسان با قلمی جادویی در لوحی  نگاشته شده است؟ با خودم میگفتم که اگر آن قلم و لوح را بیابم حتما طور دیگری سرنوشتم را رقم خواهم زد، با همین افکار سالیانی را در پی آن قلم جادویی و لوح سرنوشتم بودم ولی بعد از گذشت مدتی متوجه شدم نه لوحی وجود دارد و نه قلمی آری من عمری در پی هیچ رفته بودم در این حال بود که به آسمان نگاه کردم و حقیقت را فهمیدم و متوجه شدم هیچ قدرتی بالاتر از الله نیست و خداوند قادر مطلق است و از همه مهم تر ما هم از او هستیم آری خداوندی که در ماست قادر به تغییر همه چیز است. از آن سالها خیلی میگذرد و من از آن زمان تا به حال زندگی ام را همچون معماری زبر دست ساخته ام و حال تمام آنچه لازمه ی موفقیت و ثروتمند شدن است را در چارچوبی کاربردی و عملی در اختیار شما خواهم گذارد.به ندای من گوش فرا دهید و به آموزه هایم عمل کنید به شما اطمینان میدهم، موفقیت و ثروت کوچکترین دستاوردتان خواهد شد.موفقیت سرنوشت من و توست.”علیرضا محمدی”

سوالات متداول

تمام سعی ما بر این است شیوه های موفقیت و دستیابی به ثروت را به صورت کاملا کاربردی و به دور از شعار آموزش دهیم ما با کوله باری از تجربه در کنارتان خواهیم بود.
بخش عمده ای از محتوای وبسایت و فعالیت های آن بدون پرداخت هزینه ای قابل استفاده برای عموم است، اما برخی از محصولات و خدمات شامل هزینه هایی میباشد برای مشاهده دوره های ما میتوانید از فروشگاه ما دیدن کنید.
رسیدن به موفقیت نیازمند یادگیری اصول و مبانی مختلفی میباشد که این اصول مبانی به هیچ وجه ذاتی و ارثی نیستند و میبایست هر فرد برای درست طی کردن مسیر موفقیتش حتما این اصول را آموزش ببیند و به آنها عمل کند تا بتواند سرنوشت دلخواه خود را رقم بزند.البته ما در این راه در کنارتان خواهیم بود و میتوانید روی ما حساب کنید.
ما برعکس تمامی وبسایت های موجود میخواهیم شیوه های موفقیت و کسب ثروت را به صورت کاملا "کاربردی و عملی" به شما آموزش دهیم.از این رو دوره های ارائه شده توسط ما کاملا عملی و کاربردی خواهند بود.
بله.شما هزینه میکنید و حق شما است که همواره از پشتیبانی و مشاوره تیم ما استفاده کنید،ما برای موفقیت شما از هیچ کمکی دریغ نخواهیم کرد.