مدیریت زمان

مدیریت زمان : راه‌های مختلفی برای بیان درک ما از زمان وجود دارد. برای قرنها مردم از حرکت ماه، ساعت آفتابی، اذان،‌ زنگ کلیسا برای تنظیم برنامه‌ زمانی روزانه خود استفاده کردند تا اینکه در قرن دوازدهم راهبان کاتولیک ساعت‌هایی را برای تنظیم فعالیت‌های خود ساختند.

در طول تاریخ تمدن‌ها به زمان و ابعاد آن توجه داشته‌اند و این توجه در این دوران نیز وجود دارد و عباراتی مانند «وقت طلاست» گویای این توجه است. جوامع امروزی جوامعی هستند که در آنها تعداد ساعات کافی در طول روز وجود ندارد. فناوری‌های نو محیطی فراهم آورده‌اند که تقریباً در مدت زمان کم می‌توان به خیلی از اطلاعات دسترسی پیدا کرد و خیلی کارها را سریعتر و آسانتر انجام داد اما تمایل به سریعتر انجام دادن کارها و بیشتر کار انجام دادن روز ‌به ‌روز بیشتر می‌شود.

این رویکرد که همواره با بشر همراه بوده ‌است این احساس را برای او به وجود آورده ‌است که از زمان عقب می‌ماند و نمی‌تواند از آن به صورت مؤثر بهره گیرد. تاریخ به ما می‌گوید که مدیریت ضعیف زمان یک مسئله قدیمی است، مسئله‌ای است که فناوری آن را به وجود نیاورده ‌است و آن را نمی‌تواند حل کند. در شرایطی که ابزار بیشتری برای مدیریت زمان در اختیار داریم و فرایند‌های اداری، کمتر درپیچ و تاب تشریفات اداری و کاغذ بازی گم می‌شوند، مدیریت ضعیف زمان را کمتر می‌توان مخفی کرد. مدیریت زمان موضوعی است که همه ما، چه در زندگی شخصی و چه در زندگی حرفه‌ای، نیاز داریم با آن روبرو شویم تا در زندگی موفق شویم.

چند سال پیش، پارکینسون یک حقیقت ساده را کشف می کند که امروزه با قانون پارکینسون شناخته می شود. و آن این است که (( کاری به اندازه ی زمانی که برای آن در نظر گرفته اید طول می کشد.)) به طور خلاصه، این قانون به این معنی است که هرچه  زمان بیشتری را برای انجام یک کار در نظر بگیرید، اتمام آن طولاتی تر می شود. بهترین راه  برای مبارزه با حقیقتی که قانون پارکینسون بیان می کند، در نظر گرفتن یک مهلت سختگیرانه  زمانی  توسط خودتان  می باشد.

انسان بطور متوسط تنها ۶۷۵،۴۵۰ ساعت عمر می نماید . هر ساعتی که  تلف شود دیگر بر نخواد گشت. اگر هر روز به سختی کار می کنید اما نتایج قابل قبول  نمی گیرید، زندگی خود را هدر می دهید. اگر شما جزو آن دسته از افرادی هستید که فکر می کنید اگر تمامی طول روزتان را با کار پر کنید و در مهمانی ها با افتخار در مورد ساعت بالای کاری خود صحبت می کنید، سخت در اشتباه هستید. زندگی به سرعت باد می گذرد و در نهایت شما به غیر از صرف زمان خود با شغلتان کار دیگری نکرده اید. شما باید به تمامی ابعاد زندگیان برسید تفریح، استراحت، یاد گرفتن موسیقی، فیلم دیدن و… نیز جزوی از زندگی ما هستند که نباید از دستشان دهید. انجام کلیه این کارها در کنار هم است که به زندگی معنی می دهد. نباید هیچ از ابعاد  زندگی را فدای دیگری کنیم. آموزش می دهد که در کمترین زمان ممکن  کارهای مهمتان را انجام دهید و در وقت آزاد خود نهایت استفاده و لذت را از زندگی ببرید.

خوشبختانه مدیریت زمان چیزی است که همه‌ی ما می‌توانیم به آسانی در آن ماهر شویم، تنها اگر بخواهیم. برای بهره‌وری کافی است برخی از اساسی‌ترین توصیه‌های مدیریت زمان را بدانیم و بتوانیم آنها را به کار بگیریم. در ادامه من فهرستی از این توصیه‌ها را با شما به اشتراک می‌گذارم که پی برده‌ام که در بالا بردن بهره‌وری بیش‌ترین تاثیر را دارند. زیبایی این فهرست این است که می‌توانید به محض خواندن این مطلب، آن را به کار بگیرید.

۱۰ توصیه برای مدیریت زمان و برنامه ریزی در زندگی:

 

۱٫ آغاز روزتان را به ساعات اولیه‌ی صبح نزدیک کنید

بسیاری از ما ترجیح می‌دهیم در روزهای آزاد دیر به بستر خواب برویم و تا آن‌جا که ممکن است دیر بلند شویم. من متوجه شدم چیزی که بی‌نهایت موثر است، این است که آغاز روزمان به ساعات اولیه‌ی صبح نزدیک‌تر باشد. در عمل، این یعنی تا آن‌جا که ممکن است زود به بستر خواب بروید و تا آن‌جا که ممکن است زود بیدار شوید.

افکار بیشتر ما در صبح “تازه‌تر” است، و قابلیت فکر کردن‌مان نیز بیش‌تر است. احتمالا متوجه شده‌اید که هرچه هوا تاریک‌تر می‌شود و به شب نزدیک‌تر می‌شویم، تنبل‌تر می‌شویم، و تمایل داریم راحت‌طلب‌تر باشیم. برای رفع این حالت، سعی کنید به اندازه‌ی کافی زود به خواب بروید. لازم است کمی به این شیوه عادت کنید اما ارزش‌اش را دارد. من در بیش‌تر طول هفته خیلی زود، یعنی ۴ صبح بیدار می‌شوم. و هر چند شما مجبور نیستید به این زودی بیدار شوید، اما حس بی‌نظیری است که تا زمان بیرون آمدن دیگران از بستر خواب، چیزهای زیادی را به انجام رسانده باشید!

۲٫ روزتان را طولانی‌تر کنید.

ممکن است برای کسانی که عاشق خوابیدن تا ظهر هستند، این توصیه برای مدیریت زمان و برنامه ریزی از همه سخت‌تر باشد. هم‌چنین احتمالا مهم‌ترین آنها نیز هست.

روز ما ساعات محدودی دارد، و هر چه بیش‌تر بخوابیم، ساعات کم‌تری داریم که صرف موفقیت بکنیم. از این رو منطقی‌ترین راه‌حل این است که تا حد امکان روزمان را طولانی کنیم.

ممکن است برای بعضی از شما این به معنی ۸ ساعت خوابیدن، و برای بعضی دیگر به معنی ۶ ساعت خوابیدن در شبانه روز باشد. این بستگی به این دارد که چه مقدار خواب می‌توانید داشته‌باشید. شما باید آزمایش کنید و بفهمید چه‌قدر می‌توانید به خودتان اجازه‌ی خوابیدن بدهید بدون این‌که سلامت‌تان را به خطر بیندازید.

۳٫ تنظیم تایمر

من وقتی می‌دانم که می‌خواهم بهره‌ور باشم، همیشه یک تایمر تنظیم می‌کنم. من نمی‌دانم روان‌شناسی ما دقیقا چگونه است، اما هر وقت برای خودمان محدودیت تعیین می‌کنیم، معمولا این محدودیت شکل واقعیت به خود می‌گیرد.

وقتی خودتان را از حواس‌پرتی‌های بیرونی منزوی کردید، یک چارچوب زمانی برای خودتان تعیین کنید. من پی برده‌ام ۵۰ دقیقه کار و سپس ۱۰ دقیقه وقت استراحت موثرترین چارچوب زمانی است. شما می‌توانید این را هر قدر که می‌خواهید تکرار کنید، اما مطمئن شوید دقیقا به قولی که به خودتان داده‌اید عمل می‌کنید، که در این مورد ۵۰ دقیقه کار به طور خیلی متمرکز، و بعد فارغ از شرایط، ۱۰ دقیقه استراحت است. این را امتحان کنید، و متوجه خواهیدشد که چگونه کیفیت کارتان به آسمان می‌رسد!

۴٫ انزوای برنامه‌ریزی شده

آیا تا به حال برایتان پیش آمده‌است که هنگام انجام یک وظیفه‌ی مهم، تماس‌های تلفنی، ایمیل‌ها یا پیام‌های رسانه‌های اجتماعی حواس‌تان را پرت کند؟ من کاملا یقین دارم که پیش آمده‌است! این نوع حواس‌پرتی به‌ویژه زمانی خطرناک است که غرق چیزی باشیم- به عبارت دیگر هنگامی که در حالت تچان (حالت ذهنی ویژه‌ی انجام یک کنش، م.) هستیم. این‌گونه حواس‌پرتی‌ها می‌تواند ما را از حالت تچان خارج کند، که ممکن است بعد از آن نتوانیم دوباره به آن حالت برگردیم. این نه‌تنها بی‌نهایت آزاردهنده است، بلکه فرصت نوشتن بهترین مقاله، خلق بهترین اثر هنری، سخنرانی و غیره را از ما می‌گیرد.

مطمئن شوید تمام دستگاه‌های الکترونیکی را خاموش کرده‌اید. اگر می‌دانید ممکن است هنگام کار کسی به شما احتیاج داشته‌باشد، از قبل آنها را از برنامه‌تان آگاه کنید. به آنها بگویید که سرتان شلوغ خواهدبود و پس از اتمام کارتان با آنها تماس خواهیدگرفت. بی‌نهایت مهم است که قبل از کار کردن روی هر چیزی، خودتان را از دنیای بیرون منزوی کنید، و برای همین باید برنامه‌ریزی شده باشد.

۵٫ برنامه‌ریزی از قبل و تعیین هدف

یک تکنیک خیلی موثر دیگر برای مدیریت زمان و برنامه ریزی این است که از قبل برای هفته‌تان برنامه‌ریزی کنید و اهداف واقع‌گرایانه تعیین کنید.

من این کار را می‌کنم: می‌نشینم، تمام ۷ روز هفته‌ی پیش رو را روی کاغذ می‌نویسم، و شروع می‌کنم به توزیع مهم‌ترین وظایف در روزهای هفته. به علاوه، اهدافی مشخص می‌کنم که می‌خواهم تا آخر هفته به آنها برسم. آن‌چه درباره‌ی این تکنیک، فوق‌العاده است این است که با یادگیری برنامه‌ریزی قبلی خوب، می‌توانم میزان شلوغی زمان بندی‌ام را پیش‌بینی کنم. این من را قادر می‌سازد اولویت‌بندی کنم، و اهدافی تعیین کنم که واقع‌گرایانه و مرتبط هستند. شما نباید اهداف دست‌نیافتنی تعیین کنید، اهدافی که سبب تردید شما نسبت به پیشرفت کلی‌تان می‌شود. از سوی دیگر این رویکردی شگفت‌انگیز است که به شما کمک می‌کند به جلو حرکت کنید و کمک‌تان خواهدکرد شاهد رشد و موفقیت خودتان باشید.

هرچند معمولا امکان‌پذیر یا هیجان‌انگیز نیست که بدانید تمام هفته‌ی آینده‌تان چگونه خواهدبود، اما باید حداقل برای روز بعد برنامه‌ریزی کنید. و بله، برای آن روز هم اهداف کوچک معین کنید. این اطمینان می‌دهد که روزتان بهره‌ور خواهدبود.

۶٫ کمی قدم بزنید.

در نگاه اول فکر می‌کنید قدم زدن از زمان بهره‌وری‌تان می‌کاهد، اما گمراه نشوید. قدم زدن، به‌ویژه هنگام وقت استراحت، روشی بی‌نهایت کارآمد برای بازیابی انرژی‌تان است. هنگام قدم زدن و تنفس هوای تازه، به افکار و ایده‌های جدید اجازه می‌دهید به ذهن‌تان بیایند. هنگامی که قدم می‌زنید و به موضوعات مختلف می‌اندیشید، فشاری که در طول زمان کار در ذهن‌تان انباشته شده‌است، تخلیه می‌شود، و در عین حال به خلاقیت‌تان اجازه‌ی گسترش می‌دهید.

۷٫ گوش کردن به کتاب‌های صوتی.

هنگامی که در حال پیاده‌روی، در اتوبوس یا باشگاه هستید یا کار دیگری می‌کنید که خیلی به تفکر نیاز ندارد، از آن زمان استفاده کنید! من همیشه در موبایل‌ام یا یک کتاب صوتی دارم، یا محتوایی انگیزشی را از یوتیوب بوک‌مارک کرده‌ام و آماده‌ی استفاده از آن هستم.

این توصیه شما را قادر می‌سازد کارایی‌تان را ۲ برابر یا حتی ۳ برابر کنید، و سبب جهشی بزرگ در بهره‌وری‌تان می‌شود.

۸٫ اولویت‌بندی کنید

این با توصیه‌ی مدیریت زمان و برنامه ریزی قبلی در ارتباط است اما به هر حال به قدری مهم است که به تنهایی یک اصل باشد.

اولویت‌بندی نه‌تنها به شما کمک می‌کند اول مهم‌ترین وظایف را انجام دهید، بلکه کمک‌تان می‌کند درک کنید در زندگی به کدام سو می‌روید. شما باید قادر باشید اولویت‌هایتان را درست مشخص کنید، اگر برنامه‌ریزی کرده‌اید که خیلی موفق یا مشهور شوید، باید بتوانید این کار را بکنید. اگر مطمئن نباشید از زندگی چه می‌خواهید نمی‌توانید موفق باشید.

برای همین، فهرستی از کارهای انجام دادنی داشته‌باشید. به هر یک از کارها از ۱ تا ۵ امتیاز بدهید، و آنها را همان‌طور که در توصیه‌ی قبلی ذکر شد در روزهای هفته توزیع کنید. وقتی به‌طور مرتب این کار را بکنید، متوجه خواهیدشد که در گرفتن تصمیم‌های معنادار در زمان و مکان مناسب بهتر عمل می‌کنید.

۹. نرم‌افزار خودکارسازی.

نرم‌افزارهای بسیاری زیادی وجود دارد که می‌تواند کمک‌تان کند وقت‌تان را به‌طورموثر مدیریت کنید. بسته به آن‌چه می‌خواهید، می‌توانید خدمات رایگان یا هزینه‌داری پیدا کنید که پیشرفت‌تان را وارد مرحله‌ی جدیدی بکند.

به هر حال، بی‌نهایت سودمند است که مجبور نباشید نگران گذر زمان باشید، یا کارتان را در تمام دستگاه‌هایتان هم‌گام (سینکرونایز) بکنید تا در هر لحظه از زندگی‌تان آماده‌ی استفاده باشد. اگر نرم‌افزاری داشته‌باشید که مراقب وظایف اصلی باشد، می‌توانید از حداکثر توان خود استفاده کنید و روی چیزهای واقعا مهم تمرکز کنید!

۱۰٫ ذهن‌تان را برای موفقیت دوباره شرطی‌سازی کنید!

درست مانند زندگی من، احتمالا بیشتر شما در میان انبوهی از باورهای محدودکننده احاطه شده‌اید. به ما آموخته‌اند که زندگی بی‌نهایت دشوار است و ابرثروتمند و ابرموفق شدن نزدیک به غیرممکن است. خوب اثبات شده‌است که این نوع موانع روان‌شناختی به شدت مانع پیشرفت ما می‌شود (با چشم بسته غیب گفتم! ). اما به محض این‌که بتوانید درک کنید چیزی امکان‌پذیر است، انگیزه پیدا می‌کنید، خودتان را وقف آن می‌کنید، خوش‌بین می‌شوید، و می‌دانید که اهداف‌تان واقعی هستند. قادر خواهیدبود سخت‌تر و بیش‌تر، و با اشتیاق بی‌پایان تلاش کنید.

کار درست را در زمان درست انجام دهید

حتی با مدیریت مؤثر زمان هم در خواهید یافت که همیشه نمی‌توان هر کاری را سر وقت انجام داد. اما کارهایی وجود دارند که باید سر وقت انجام شوند و کارهایی نیز هستند که می‌توان به تأخیر انداخت. بر اساس رهنمودهای عمومی مدیریت زمان، یک فهرست اولویت‌بندی شده از کارها باید تهیه کنید. در سراسر روز کارهایی از فهرست را انجام دهید که بیشترین اولویت را دارند. این کار خیلی ساده است و به یک متدولوژی خاص نیاز ندارد در حالی که خیلی از ما کار درست را در زمان درست انجام نمی‌دهیم. انجام کارها براساس اولویت کمک می‌کند که کارها را خوب مدیریت کنید.

ثبت ديدگاه

داستان یک رویا

همه ی قصه از چند سوال شروع شد؛ آیا سرنوشت من از قبل نوشته شده؟ آیا سرنوشت انسان با قلمی جادویی در لوحی  نگاشته شده است؟ با خودم میگفتم که اگر آن قلم و لوح را بیابم حتما طور دیگری سرنوشتم را رقم خواهم زد، با همین افکار سالیانی را در پی آن قلم جادویی و لوح سرنوشتم بودم ولی بعد از گذشت مدتی متوجه شدم نه لوحی وجود دارد و نه قلمی آری من عمری در پی هیچ رفته بودم در این حال بود که به آسمان نگاه کردم و حقیقت را فهمیدم و متوجه شدم هیچ قدرتی بالاتر از الله نیست و خداوند قادر مطلق است و از همه مهم تر ما هم از او هستیم آری خداوندی که در ماست قادر به تغییر همه چیز است. از آن سالها خیلی میگذرد و من از آن زمان تا به حال زندگی ام را همچون معماری زبر دست ساخته ام و حال تمام آنچه لازمه ی موفقیت و ثروتمند شدن است را در چارچوبی کاربردی و عملی در اختیار شما خواهم گذارد.به ندای من گوش فرا دهید و به آموزه هایم عمل کنید به شما اطمینان میدهم، موفقیت و ثروت کوچکترین دستاوردتان خواهد شد.موفقیت سرنوشت من و توست.”علیرضا محمدی”

سوالات متداول

تمام سعی ما بر این است شیوه های موفقیت و دستیابی به ثروت را به صورت کاملا کاربردی و به دور از شعار آموزش دهیم ما با کوله باری از تجربه در کنارتان خواهیم بود.
بخش عمده ای از محتوای وبسایت و فعالیت های آن بدون پرداخت هزینه ای قابل استفاده برای عموم است، اما برخی از محصولات و خدمات شامل هزینه هایی میباشد برای مشاهده دوره های ما میتوانید از فروشگاه ما دیدن کنید.
رسیدن به موفقیت نیازمند یادگیری اصول و مبانی مختلفی میباشد که این اصول مبانی به هیچ وجه ذاتی و ارثی نیستند و میبایست هر فرد برای درست طی کردن مسیر موفقیتش حتما این اصول را آموزش ببیند و به آنها عمل کند تا بتواند سرنوشت دلخواه خود را رقم بزند.البته ما در این راه در کنارتان خواهیم بود و میتوانید روی ما حساب کنید.
ما برعکس تمامی وبسایت های موجود میخواهیم شیوه های موفقیت و کسب ثروت را به صورت کاملا "کاربردی و عملی" به شما آموزش دهیم.از این رو دوره های ارائه شده توسط ما کاملا عملی و کاربردی خواهند بود.
بله.شما هزینه میکنید و حق شما است که همواره از پشتیبانی و مشاوره تیم ما استفاده کنید،ما برای موفقیت شما از هیچ کمکی دریغ نخواهیم کرد.