موفقیت به چه معناست؟

انواع تعریف موفقیت

موفقیت به چه معناست؟ تعریف موفقیت برای دسته‌ی اول، رسیدن به هدفی است که برای خودشان قرار داده‌اند. مثلاً اگر کسی هدفش را تا پایان سال خریدن خودرویی نو تعریف کرده باشد، وقتی خودروی موردنظرش را می‌خرد خودش را موفق ارزیابی می‌کند، چون به هدفش رسیده است. این نوع تعریف موفقیت، هدف‌محور است.

تعریف موفقیت برای دسته‌ی دوم معادل داشتن دستاورد می‌دانند. معمولاً این دستاورد از نوع ثروت، شهرت، محبوبیت، قدرت، دانایی، اعتبار یا جایگاه اجتماعی است. از این رو از نظر این افراد، آن کسی که دارایی‌های بیشتری دارد یا در جامعه محبوب‌تر است یا جایگاه اجتماعی بالاتری دارد، موفق‌تر ارزیابی می‌شود. این نوع تعریف موفقیت، دستاوردمحور است.

از نظر گروه سوم، موفقیت بر مبنای حال و احساساتی که فرد تجربه می‌کند، تعریف می‌شود. به بیان دیگر، من وقتی موفق هستم که احساسات خوبی را تجربه می‌کنم. در نتیجه از نظر این افراد، آن‌هایی که شادتر هستند، از زندگی‌شان بیشتر لذت می‌برند، روابط بهتری با اطرافیانشان دارند و حال بهتری را تجربه می‌کنند، موفق‌ترند. این نوع تعریف موفقیت، احساس‌محور است.

پس پاسخ به سؤال اول این است که خیر، تعریف موفقیت برای همه‌ی افراد یکسان نیست. هر کس براساس باورها، دیدگاهها و اولویت‌های خویش موفقیت را برای خودش تعریف می‌کند.

همچنین باید توجه داشته باشیم که این سه تعریف موفقیت کاملاً از هم منفک نیستند و تا حدودی به هم وابسته‌اند. برای مثال، فردی که به هدفی دست یافته، ممکن است در عین حال به شهرتی نیز دست یافته است و احساس خوبی را هم تجربه کند. در نتیجه از دیدگاه هر سه تعریف موفقیت، خودش را موفق ارزیابی می‌کند. این خود آن فرد است که تعیین می‌کند کدام یک از این جنبه‌ها برایش مهم‌تر است: رسیدن به هدف، کسب شهرت یا احساس خوب؟ بدیهی است که هیچ نوع قضاوت ارزشی در مورد بهتر یا بدتر بودن این جنبه‌ها نسبت به یکدیگر نمی‌توان داشت.

تعریف درست موفقیت: آیا وجود دارد؟

سؤال دوم که ممکن است در رابطه با تعریف موفقیت در ذهنمان شکل بگیرد این است که آیا ممکن است تعریفی که ما از موفقیت داریم تعریف نادرستی باشد؟

ابتدا باید توجه داشته باشیم بسته به این‌که ماهیت سؤالات چگونه هستند، سه نوع پاسخ می‌توان برای آن‌ها در نظر گرفت.

دسته‌ی اول سؤالات، راجع به پدیده‌ای هستند که تنها از یک سیستم پیروی می‌کند. مثلاً وقتی می‌پرسیم آب در شرایط معمولی در چند درجه‌ی سانتی‌گراد به جوش می‌آید؟ با توجه به این که ماهیت پدیده جوش آمدن آب از یک سیستم یعنی قوانین فیزیک پیروی می‌کند، یک پاسخ درست داریم و آن «صددرجه سانتی‌گراد» است. در این حالت، درست یا نادرست بودن هر چیزی نسبت به معیار مشخصی تعریف می‌شود.

دسته‌ی دوم سؤالات، راجع به پدیده‌ای هستند که از سیستم خاصی پیروی نمی‌کند. مثلاً وقتی می‌پرسیم چه رنگی را بیشتر از همه دوست دارید؟ هر کسی در پاسخ به این سؤال سلیقه‌ی خودش را می‌گوید و پاسخ هیچکس درست یا نادرست نیست. در این حالت، معیاری برای درستی یا نادرستی وجود ندارد و هر کس نظر شخصی خودش را بیان می‌کند.

دسته‌ی سوم سؤالاتی هستند که مربوط به پدیده‌ای می‌شوند که از چند سیستم پیروی می‌کنند. مثلاً وقتی می‌پرسیم چه عاملی باعث موفقیت فلان کسب‌وکار شد؟ با توجه به این‌که عوامل مختلف اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و فناوری در این موضوع دخیل هستند، باز هم پاسخ درست یا نادرست نداریم، بلکه پاسخ‌های دقیق‌تر یا کم‌دقت‌تر (مؤثرتر یا کمتر مؤثر) داریم. در این حالت، معیارها برای تشخیص درستی یا نادرستی پاسخ متعدد هستند و موضوع ابعاد مختلفی دارد؛ بنابراین هر کس برداشت و تحلیل شخصی خودش را بیان می‌کند و درجه‌ی درستی هر پاسخ متفاوت خواهد بود.

اگر به صورت سؤال دوم برگردیم، می‌توانیم بگوییم تعریف هر کس از موفقیت از عوامل مختلفی پیروی می‌کند؛ ضمن این‌که دست‌کم سه نوع تعریف موفقیت رایج را شناسایی کردیم. از طرفی این‌که موفق بودن برایمان مهم باشد یا نباشد، خودمان را موفق بدانیم یا ندانیم کاملاً به خودمان بستگی دارد و هیچکس نمی‌تواند به جای ما تعیین کند که آیا موفق هستیم یا نیستیم، مگر این‌که خودمان این اجازه را به او بدهیم.

پس در پاسخ به سؤال دوم می‌توان گفت، خیر، تعاریف درست یا نادرستی از موفقیت وجود ندارند. این ما هستیم که تعیین می‌کند کدام تعریف موفقیت برای ما درست یا نادرست محسوب می‌شود.

موفقیت من چطور تعریف می‌شود؟

از اینجا به سؤال سوم می‌رسیم، آیا ممکن است چیزی که برای دیگران موفقیت محسوب می‌شود، برای من موفقیت نباشد یا حتی شکست محسوب شود؟

با توجه به مطالب قبلی، راحت‌تر می‌توانیم به این سؤال پاسخ بدهیم. با توجه به این که تعریف موفقیت برای افراد نسبی است و درستی یا نادرستی این تعاریف توسط خود اشخاص تشخیص می‌شوند؛ بنابراین بسیار محتمل است که چیزی که برای دیگران موفقیت محسوب می‌شود برای من موفقیت نباشد یا حتی شکست محسوب شود.

عاملی که در اینجا باعث می‌شود تعریفی که ما از موفقیت داریم با تعریف دیگران متفاوت باشد، فردیت و نظام ارزشی‌ منحصربه‌فرد ماست. فردیت یعنی برآیند شخصیت، هویت، باورها، مدل ذهنی، نگرش‌هایی که کیستی ما را تعیین می‌کنند و ما را به عنوان یک فرد از دیگران متمایز می‌سازد. نظام ارزشی یعنی آن چیزهایی که در زندگی برایمان اصل است و خط قرمزهایمان محسوب می‌شوند و چارچوب‌های زندگی ما را تعیین می‌کنند.

برای مثال، فرض کنیم یکی از دوستانمان کسب‌وکاری وارداتی راه انداخته است و از ما دعوت می‌کند تا با او شریک شویم. او معتقد است که می‌توانیم ظرف یک‌سال به سودآوری بالایی برسیم و این را یک موفقیت بزرگ می‌داند. از طرفی، فردیت ما ایجاب می‌کند که در حوزه‌ای کار کنیم که به آموزش، افزایش آگاهی و رشد دیگران کمک می‌کند. ضمن این‌که روابط خانوادگی یکی از ارزش‌های بنیادین ما محسوب می‌شود. وقتی شرایط را خوب بررسی می‌کنیم متوجه می‌شویم وارد شدن به این کسب‌وکار مستلزم انجام سفرهای متعدد است که ناگزیر بر روابط خانوادگی‌مان تأثیر منفی می‌گذارد، ضمن این‌که این کسب‌وکار ارتباطی با حوزه‌ی آموزش ندارد. در نتیجه حتی اگر این کسب‌وکار درآمد بالایی برایمان داشته باشد، از کسب این موفقیت خوشحال نیستیم، چون این تعریف دوستمان از موفقیت است و نه ما.

ثبت ديدگاه

داستان یک رویا

همه ی قصه از چند سوال شروع شد؛ آیا سرنوشت من از قبل نوشته شده؟ آیا سرنوشت انسان با قلمی جادویی در لوحی  نگاشته شده است؟ با خودم میگفتم که اگر آن قلم و لوح را بیابم حتما طور دیگری سرنوشتم را رقم خواهم زد، با همین افکار سالیانی را در پی آن قلم جادویی و لوح سرنوشتم بودم ولی بعد از گذشت مدتی متوجه شدم نه لوحی وجود دارد و نه قلمی آری من عمری در پی هیچ رفته بودم در این حال بود که به آسمان نگاه کردم و حقیقت را فهمیدم و متوجه شدم هیچ قدرتی بالاتر از الله نیست و خداوند قادر مطلق است و از همه مهم تر ما هم از او هستیم آری خداوندی که در ماست قادر به تغییر همه چیز است. از آن سالها خیلی میگذرد و من از آن زمان تا به حال زندگی ام را همچون معماری زبر دست ساخته ام و حال تمام آنچه لازمه ی موفقیت و ثروتمند شدن است را در چارچوبی کاربردی و عملی در اختیار شما خواهم گذارد.به ندای من گوش فرا دهید و به آموزه هایم عمل کنید به شما اطمینان میدهم، موفقیت و ثروت کوچکترین دستاوردتان خواهد شد.موفقیت سرنوشت من و توست.”علیرضا محمدی”

سوالات متداول

تمام سعی ما بر این است شیوه های موفقیت و دستیابی به ثروت را به صورت کاملا کاربردی و به دور از شعار آموزش دهیم ما با کوله باری از تجربه در کنارتان خواهیم بود.
بخش عمده ای از محتوای وبسایت و فعالیت های آن بدون پرداخت هزینه ای قابل استفاده برای عموم است، اما برخی از محصولات و خدمات شامل هزینه هایی میباشد برای مشاهده دوره های ما میتوانید از فروشگاه ما دیدن کنید.
رسیدن به موفقیت نیازمند یادگیری اصول و مبانی مختلفی میباشد که این اصول مبانی به هیچ وجه ذاتی و ارثی نیستند و میبایست هر فرد برای درست طی کردن مسیر موفقیتش حتما این اصول را آموزش ببیند و به آنها عمل کند تا بتواند سرنوشت دلخواه خود را رقم بزند.البته ما در این راه در کنارتان خواهیم بود و میتوانید روی ما حساب کنید.
ما برعکس تمامی وبسایت های موجود میخواهیم شیوه های موفقیت و کسب ثروت را به صورت کاملا "کاربردی و عملی" به شما آموزش دهیم.از این رو دوره های ارائه شده توسط ما کاملا عملی و کاربردی خواهند بود.
بله.شما هزینه میکنید و حق شما است که همواره از پشتیبانی و مشاوره تیم ما استفاده کنید،ما برای موفقیت شما از هیچ کمکی دریغ نخواهیم کرد.