چطور در بازاریابی دیجیتال به موفقیت برسیم!؟

چطور در بازاریابی دیجیتال به موفقیت برسیم!؟ : همانند اصطلاحاتی از قبیل “کلان داده”، “چند کانالی” و “بازاریابی چند مجرایی”، “ بازاریابی دیجیتال ” هم واژه دیگری است که امروز در متون و منابع مختلف زیاد دیده می‌شود و درحالی‌که هر یک از ما درکی جزئی از معنای آن داریم، همچنان سؤالاتی در مورد چگونگی انجام آن وجود دارد. بنابراین در این مقاله سعی داریم لایه‌ها و بخش‌های مختلف آن را از یکدیگر جدا کنیم و برخی از بهترین راهکارها برای تبدیل‌شدن به یک ستاره بازاریابی دیجیتال را معرفی کنیم.

بازاریابی دیجیتال چیست؟

به شکل عام می‌توان گفت که بازاریابی دیجیتال در رابطه با استفاده از کانال‌های ارتباطی دیجیتال به‌منظور ترویج محصولات و خدمات برای مصرف‌کنندگان هست. به‌عنوان‌مثال، این روش از ترویج می‌تواند از طریق اینترنت، شبکه‌های اجتماعی، تلفن‌های موبایل، تبلیغات نمایشی، ایمیل، تبلیغات ویدئویی و … باشد.

بازاریابی دیجیتال به چه دلیل دارای اهمیت است؟

تا سال ۲۰۱۹، رهبران بازاریابی بیش از ۱۰۳ میلیارد دلار در حوزه‌های بازاریابی جستجو، تبلیغات نمایشی، بازاریابی شبکه‌های اجتماعی و بازاریابی ایمیلی هزینه خواهند کرد که از بودجه صرف شده در رسانه‌های کابلی و تبلیغات نمایشی تلویزیونی فزونی پیدا می‌کند. (Forrester Research)
رسانه‌های دیجیتال به بخشی از زندگی روزمره ما تبدیل‌شده‌اند. ما به گشت‌وگذار در شبکه‌های اجتماعی می‌پردازیم، جستجو می‌کنیم و از کانال‌های دیجیتال دسترسی متنوعی به انواع سرگرمی‌های مختلف داریم. مصرف‌کنندگان نیز برای اتخاذ تصمیم خرید خود بیشتر از هر زمان دیگری از کانال‌های دیجیتال برای دریافت اطلاعات مختلف استفاده می‌کنند.

 

تا سال ۲۰۱۹، رهبران بازاریابی بیش از ۱۰۳ میلیارد دلار در حوزه‌های بازاریابی دیجیتال هزینه خواهند کرد

به تصویر زیر توجه کنید که به‌خوبی نشان می‌دهد خطوط متمایزکننده تجربه‌های خرید آنلاین و آفلاین در حال محو
شدن هست. بر اساس اطلاعات این تصویر ۴۴% از مصرف‌کنندگان به‌صورت آنلاین جستجو و خرید می‌کنند، ۱۷% از یک فروشگاه به‌اصطلاح خشت و گلی دیدن می‌کنند و سپس به‌صورت آنلاین خرید می‌کنند، ۵۱% به‌صورت آنلاین جستجو می‌کنند و سپس برای خرید به یک فروشگاه مراجعه می‌کنند و ۳۲% به‌صورت آنلاین جستجو می‌کنند سپس برای دیدن محصول از نزدیک به یک فروشگاه فیزیکی مراجعه می‌کنند و سپس به خانه بازگشته و به‌صورت آنلاین اقدام به خرید می‌کنند.

در بازاریابی دیجیتال برای داشتن و ایجاد خریداران طرفدار برند، بایستی به شناخت مشتریان در سطح کانال‌های مختلف و سپس برقراری ارتباط با آن‌ها برحسب علایقشان پرداخت. شما چگونه اقدام به این کار می‌کنید؟
مشتریان خود را بشناسید

مشتریان شما از طریق کانال‌های ارتباطی مختلف مانند ایمیل، بخش خدمات مشتریان، شبکه‌های اجتماعی، بازدید از فروشگاه و خرید آنلاین با شما ارتباط برقرار می‌کنند. اطلاعات این افراد از سطح کانال‌های مختلف باید در یک پایگاه داده جمع‌آوری شوند. شما با داشتن درکی بهتر از علایق، سبک زندگی و دیگر خصوصیات آن‌ها، چه به‌صورت آفلاین یا آنلاین، پیشنهاد‌هایی باارزش بالاتر به آن‌ها ارائه می‌کنید.
به‌عنوان‌مثال در نظر بگیرید فرشید در طی چند ماه تعدادی سفارش آنلاین را در سایت شما ثبت کرده است. همچنین در مراجعه به شعباتی از فروشگاه شما برای خریدهایش کوپن تخفیف دریافت کرده که قبلاً از طریق ایمیل هم آن‌ها را دریافت کرده بود. وی در ادامه اقدام به لغو اشتراک از دریافت این ایمیل‌ها می‌کند یا اینکه منابع دریافتی فیزیکی خود را معدوم می‌کند. هر یک از این تعاملات با وی منجر به دریافت اطلاعاتی از رفتار وی می‌شد. تصور کنید که اطلاعات رفتاری این فرد ‌در یک پایگاه اطلاعاتی جدا از یکدیگر ذخیره شود، آنگاه چه مشکلی دارید؟ راهی برای تفسیر چرایی این رفتار فرشید و لغو اشتراک وی برای شما وجود نخواهد داشت.

اطلاعات مشتری خود را تحلیل کنید

با در اختیار داشتن یک پایگاه اطلاعاتی یکپارچه پیش‌بینی رفتار، سبک زندگی، علایق، چگونگی خرید راه دست‌یابی به وی آسان و ممکن می‌شود. البته توجه به روش‌های سنتی تحلیل از قبیل جمعیت شناختی و روان‌شناختی نیز دارای اهمیت هستند:
اطلاعات جمعیت شناختی: خصوصیات حقیقی از قبیل سن، جنسیت، شغل و درآمد. مثال: اکثریت مشتریان شما جزء خانم‌ها هستند یا آقایان؟ کجا زندگی می‌کنند؟ مجرد هستند یا متأهل؟
اطلاعات روان‌شناختی: ارزش‌ها، باورها، سبک زندگی. این اطلاعات پاسخگوی سؤالاتی از قبیل چه مواردی موجب انگیزه برای خرید محصولات یا خدمات شما می‌شود؟ ارزش‌های کلیدی آن‌ها چیست؟ سرگرمی و عادات آن‌ها چیست؟
رفتاری: رفتارهایی از قبیل فراوانی خرید و کانال ارتباطی مورداستفاده، به عنوان مثال آیا به ایمیل ارسالی شما پاسخ داده‌اند، یا قبل از بازدید از فروشگاه شما به‌صورت آنلاین محصولات شمارا بررسی کرده‌اند؟
رفتار دیجیتال: هرگونه رفتار آنلاینی که قابل‌ردیابی باشد که شامل باز کردن ایمیل، زمان بازگشایی آن‌ها، لینک‌های کلیک شده، ترک سبد خرید و رفتارهای اجتماعی می‌شود.

با داشتن مجموعه اطلاعاتی به این شکل در یک پایگاه داده منسجم، امکان ارسال پیشنهاد صحیح و مناسب در زمان مناسب و از طریق کانال ارتباطی مناسب برای مشتری وجود دارد. البته توجه کنید که بازاریابی دیجیتال تنها جزئی از کلیات استراتژی شما برای هدف قرار دادن مشتری، ارتقاء برند و افزایش وفاداری هست. درحالی‌که برخی از مشتریان ممکن است دریافت ایمیل را بپسندند، برخی دیگر ممکن است ترکیبی از روش‌های قدیمی‌تر و جدیدتر را برای ترغیب شدن به خرید بپسندند. به‌هرحال شما باید در هرجایی که مشتری شما حضور دارد، حاضر باشید، چه در فضای آنلاین، چه در محیط فروشگاهی!

مطالب مرتبط :

ثبت ديدگاه

داستان یک رویا

همه ی قصه از چند سوال شروع شد؛ آیا سرنوشت من از قبل نوشته شده؟ آیا سرنوشت انسان با قلمی جادویی در لوحی  نگاشته شده است؟ با خودم میگفتم که اگر آن قلم و لوح را بیابم حتما طور دیگری سرنوشتم را رقم خواهم زد، با همین افکار سالیانی را در پی آن قلم جادویی و لوح سرنوشتم بودم ولی بعد از گذشت مدتی متوجه شدم نه لوحی وجود دارد و نه قلمی آری من عمری در پی هیچ رفته بودم در این حال بود که به آسمان نگاه کردم و حقیقت را فهمیدم و متوجه شدم هیچ قدرتی بالاتر از الله نیست و خداوند قادر مطلق است و از همه مهم تر ما هم از او هستیم آری خداوندی که در ماست قادر به تغییر همه چیز است. از آن سالها خیلی میگذرد و من از آن زمان تا به حال زندگی ام را همچون معماری زبر دست ساخته ام و حال تمام آنچه لازمه ی موفقیت و ثروتمند شدن است را در چارچوبی کاربردی و عملی در اختیار شما خواهم گذارد.به ندای من گوش فرا دهید و به آموزه هایم عمل کنید به شما اطمینان میدهم، موفقیت و ثروت کوچکترین دستاوردتان خواهد شد.موفقیت سرنوشت من و توست.”علیرضا محمدی”

سوالات متداول

تمام سعی ما بر این است شیوه های موفقیت و دستیابی به ثروت را به صورت کاملا کاربردی و به دور از شعار آموزش دهیم ما با کوله باری از تجربه در کنارتان خواهیم بود.
بخش عمده ای از محتوای وبسایت و فعالیت های آن بدون پرداخت هزینه ای قابل استفاده برای عموم است، اما برخی از محصولات و خدمات شامل هزینه هایی میباشد برای مشاهده دوره های ما میتوانید از فروشگاه ما دیدن کنید.
رسیدن به موفقیت نیازمند یادگیری اصول و مبانی مختلفی میباشد که این اصول مبانی به هیچ وجه ذاتی و ارثی نیستند و میبایست هر فرد برای درست طی کردن مسیر موفقیتش حتما این اصول را آموزش ببیند و به آنها عمل کند تا بتواند سرنوشت دلخواه خود را رقم بزند.البته ما در این راه در کنارتان خواهیم بود و میتوانید روی ما حساب کنید.
ما برعکس تمامی وبسایت های موجود میخواهیم شیوه های موفقیت و کسب ثروت را به صورت کاملا "کاربردی و عملی" به شما آموزش دهیم.از این رو دوره های ارائه شده توسط ما کاملا عملی و کاربردی خواهند بود.
بله.شما هزینه میکنید و حق شما است که همواره از پشتیبانی و مشاوره تیم ما استفاده کنید،ما برای موفقیت شما از هیچ کمکی دریغ نخواهیم کرد.