چند شیوه برای افزایش بهره وری کار

۱- انجام کارهای بیهوده را کنار بگذارید

چند شیوه برای افزایش بهره وری کار :ددر نظر بگیرید که تنها برای انجام یک پروژه مسئول هستید. قطعاً میلیون‌ها فکر در ذهن شما جریان دارند که باید از کجا شروع کنید و برای انجام به موقع وظیفه‌تان به چه چیزهایی نیاز پیدا خواهید کرد. در نتیجه برای پیشبرد کارتان شروع به ایجاد لیستی برای کارهایتان کنید.

مشکلی که برای ایجاد و درست کردن این فهرست‌ها «برای انجام» پیش می‌آید، این است که کمی گیج کننده‌اند و مانع از این می‌شوند که بهره ور باشید. به همین دلیل است که شما چند کار را با هم انجام می‌دهید و انرژی خود را صرف اقدامات و وظایف بی اهمیت می‌کنید. به همین دلیل بهتر است، فهرست «برای انجام» خود را خلوت نگه دارید، و تنها بر روی چند وظیفه مهم، ضروری و چالش برانگیز در روز تمرکز کنید، به عبارت دیگر تنها کارهای ضروری را انجام دهید . در یک زمان تنها بر روی انجام یک کار تمرکز کنید و به وظایفی با اولویت‌های پایین‌تر در آن زمان بها ندهید. زمانی که این کار را کردید، احساس بهره وری بیشتری خواهید داشت و استرستان کمتر خواهد شد.

لو بابوتا میگویدکه حداقل یکی از مهم‌ترین کارهای شما باید به اهدافتان گره خورده باشد و باید از صبح تا ظهر به انجام آن‌ها بپردازید، چه این کار را در خانه می‌کنید و چه در اداره. تنها اولین کاری که در صبح انجام می‌دهید، به پایان رسیدن کارهای ضروری باشد.

۲- یک برنامه روتین برای خود ایجاد کرده و به آن پایبند باشید

هالی کرافورد، که دارای مدرک و گواهینامه مربی گری، سخنرانی و نویسندگی است بیان می‌کند: « ما همه برده عادات خود هستیم، مغزهای ما نیز به همین صورت پرورش یافته‌اند. زمانی که شما به چیزی عادت می‌کنید و به‌صورت روتین برای شما در می‌آید، کارها و وظایف را با سرعت بیشتری انجام می‌دهید، چرا که دیگر نیازی نیست به آن‌ها فکر کنید».

من شخصاً، از یک ابزار تقویم گونه با مدیریت آنلاین استفاده می‌کنم، تا عادات زیر را برای خود به وجود آورم و به آن‌ها پایبند شوم:

من در ۵:۱۵ صبح از خواب بیدار می‌شوم، ورزش می‌کنم، دوش می‌گیرم، لباس می‌پوشم، می‌نویسم، به ایمیل‌هایم پاسخ می‌دهیم، و اهدافی را برای روز پیشرویم تعیین می‌کنم. از ساعت ۶:۳۰ صبح تا ساعت ۸ صبح بر روی مهم‌ترین کارهایی که باید در طول روز انجام دهم تمرکز می‌کنم. از ساعت ۸ تا ۱۱ به انجام کارهایی که بعد از کار مهمم، اولویت بالایی دارند می‌پردازم. بعد از خوردن ناهار دوباره مشغول به کار می‌شوم، که ممکن است در این بین چرتی هم بزنم. برای جلسات، تماس‌ها و عوامل دیگر از ساعت ۳ بعدازظهر برنامه ریزی می‌کنم. ساعت ۶ عصر محل کارم را ترک و استراحت می‌کنم و باقی زمانم را با خانواده‌ام می‌گذرانم.

۳- برای بهره وری نگرش خود را مشخص کنید

تیمی که بر روی ابزارهای ذهنی فعالیت دارند، معتقدند که زمانی که نگرش مثبتی داریم، در محل کار، کارآمدتر هستیم.

«افرادی با نگرش خوب هرزمان که بتوانند، ابتکار عمل به‌خرج می‌دهند. آن‌ها با تمایل زیاد به همکارشان کمک می‌کنند و زمانی که کسی سر کار نیامده، مسئولیت او را برعهده می‌گیرد، بنابراین این افراد اطمینان حاصل می‌کنند که کاری را به بهترین انجام داده باشند».

هیچ گاه از زبان آن‌ها نخواهید شنید که به اندازه کافی کار کرده‌اند. چرا که آن‌ها ماورای آنچه در توان دارند را ارائه می‌دهند.

به علاوه، نگرشی خوب در محل کار به بهره وری شما کمک می‌کند که معیارهایی را برای کار خود معین کرده و تضمین کنید که به قطع مسئولیتی را برعهده گرفته، و به راحتی تصمیم بگیرید، چرا که تصمیمات مطمئناً به اهداف و مقاصد شما مرتبط می‌باشند. «یافتن چنین ویژگی تحسین برانگیزی در میان سازمان‌ها بسیار دشوار است. اما رعایت اخلاق در تصمیم گیری درهای زیادی را به سمت آینده به روی شما باز می‌کند.»

۴- کاری را انجام دهید که از آن لذت بیشتری می‌برید

هرکسی سعادت انجام کاری که شما عاشق انجامش هستید را برای تأمین معاش خود ندارد. حتی اگر در حال تعقیب رویاهایتان هستید  و از شور و اشتیاق خودتان تبعیت می‌کنید، کارهایی وجود خواهند داشت که به انجام آن‌ها تمایلی ندارید. در حالتی دیگر، بیشتر بر کاری که از انجام آن لذت می‌برید تمرکز کنید.

برای مثال، اگر یک سرآشپز هستید، به یقین عاشق آشپزی هستید. به جای اینکه زمان خود را در مدیریت، برون سپاری و یا محول کردن وظایف بر دیگران بگذرانید، زمان بیشتری را در آشپزخانه و یا در بازار برای تأمین مواد تازه و سالم بگذرانید.

زمانی که این کار را کردید، احساس رضایت خواهید داشت، و متوجه خواهید شد که الهام بخش تر و بهره‌ورتر شده‌اید.

۵- به طور خودکار کارهای زیادی را انجام دهید

آیا می‌خواهید راز بهره وری و بیشتر انجام دادن کارها را بدانید؟ بدین منظور میزان تصمیماتی که باید در طول روز بگیرید را کاهش دهید. به همین دلیل است که مارک زاکربرگ نیز همین شیوه را برای سال‌ها پیش گرفت و سال‌ها لباسی مشابه پوشید. بیشتر روزها نیز هم چنان همین کار را انجام می‌دهد. انجام آن مانع از خستگی می‌شود. به یقین می گویم که من این روش را امتحان کردم با اینکه پیشبرد آن در زندگی زناشویی‌ام مشکل بود. اطمینان حاصل کنید که حتماً تعادلی را برقرار کنید.

نونی شوارتز، رئیس پروژه انرژی در خلاصه‌ای از مدیریت کسب و کار هاروارد می‌گوید: «رازی غیرعادی برای انجام و تکمیل کارها این است که آن را اتوماتیک کنید، چرا که انرژی کمتری خواهد برد».

اگر شما انرژی خود را صرف این کنید که در برابر نخوردن یک کلوچه شکلاتی مقاومت کنید، دیگر انرژی کمتری دارید تا بتوانید از پس مسائل مشکل‌تر بربیایید. تمایل و نظم با به پایان رسیدن روز به صورت بی‌وقفه افت پیدا خواهند کرد.

به بیانی دیگر، عاداتی را برای خود ایجاد کنید که در آن‌ها نیازی به تصمیم گیری نباشد. تنها به انجام آن‌ها بپردازید. به همین دلیل است که زاکربرگ هرروز یک جور لباس می‌پوشد. لذا با حذف چنین تصمیمات احمقانه و بیهوده‌ای، او توانست تمام انرژی خود را بر کارهای مهم‌تری در روز صرف کند.

۶- اگر کاری را به تعویق انداختید از زمان آن بهره ببرید

این شاید کمی متناقض با بهره وری به نظر برسد، اما روشی است که می‌توانید بر عصبانیت خود غلبه کنید. بر اساس قانون پارکینسون، «اگر تا دقیقه نود صبر کنید، می‌توانید کار را در دقایق آخر به پایان برسانید». درباره آن فکر کنید. برای یک ماه است که دغدغه مهلت تحویل پروژه‌ای در سرتان چرخ می‌خورد، اما در هفته آخر توانستید آن را به انجام برسانید.

این قانون به شما اجازه نمی‌دهد که کاری را در دقیقه نود انجام دهید. اما چنین چیزی ممکن است طوری که بیان می‌کند: این بهترین اهرم برای کارآمد بودن است: چرا که باعث می‌شود وظایف در زمان کمتری انجام شوند.

۷- استرستان را کاهش دهید

از آن جا که استرس موجب بروز مشکلات جسمی، احساسی و رفتاری می‌شود- که بر سلامتی، انرژی، رفاه و ذهنتان تأثیر دارد- جای تعجب ندارد که استرس مانع از داشتن عملکرد کاری و بهره وری خوب می‌شود. خبر خوب این است که چنین امکانی وجود دارد که بتوانید در محل کار استرس خود را کاهش دهید.

طبق مذاکرات انجمن آمریکایی فیزیولوژی «استراتژی‌های بسیار کارآمد در کاهش استرس ورزش کردن، دعا کردن یا شرکت در مراسمات مذهبی، خواندن، گوش دادن به موسیقی، گذران وقت با خانواده و دوستان، دریافت یک پیام، پیاده‌روی، مدیتیشن یا یوگا و گذران وقت با تفریحات خلاقانه می‌باشند».

اما ناکارآمدترین استراتژی‌ها عبارتند از: قمار، خرید، سیگار کشیدن، مشروب نوشیدن، خوردن، بازی بازی‌های ویدیویی، گشت و گذار در اینترنت و تماشای تلویزیون یا یک فیلم برای بیش از دو ساعت.

یک روش مدیریت استرس، افزایش کنترل خود بر شرایط است. می‌توانید از فردا و یا شب قبل آن، شروع کنید و به عادات خود پایبند شوید. بدین صورت می دانید که صبح انتظار چه چیزی را می‌کشید.

ثبت ديدگاه

داستان یک رویا

همه ی قصه از چند سوال شروع شد؛ آیا سرنوشت من از قبل نوشته شده؟ آیا سرنوشت انسان با قلمی جادویی در لوحی  نگاشته شده است؟ با خودم میگفتم که اگر آن قلم و لوح را بیابم حتما طور دیگری سرنوشتم را رقم خواهم زد، با همین افکار سالیانی را در پی آن قلم جادویی و لوح سرنوشتم بودم ولی بعد از گذشت مدتی متوجه شدم نه لوحی وجود دارد و نه قلمی آری من عمری در پی هیچ رفته بودم در این حال بود که به آسمان نگاه کردم و حقیقت را فهمیدم و متوجه شدم هیچ قدرتی بالاتر از الله نیست و خداوند قادر مطلق است و از همه مهم تر ما هم از او هستیم آری خداوندی که در ماست قادر به تغییر همه چیز است. از آن سالها خیلی میگذرد و من از آن زمان تا به حال زندگی ام را همچون معماری زبر دست ساخته ام و حال تمام آنچه لازمه ی موفقیت و ثروتمند شدن است را در چارچوبی کاربردی و عملی در اختیار شما خواهم گذارد.به ندای من گوش فرا دهید و به آموزه هایم عمل کنید به شما اطمینان میدهم، موفقیت و ثروت کوچکترین دستاوردتان خواهد شد.موفقیت سرنوشت من و توست.”علیرضا محمدی”

سوالات متداول

تمام سعی ما بر این است شیوه های موفقیت و دستیابی به ثروت را به صورت کاملا کاربردی و به دور از شعار آموزش دهیم ما با کوله باری از تجربه در کنارتان خواهیم بود.
بخش عمده ای از محتوای وبسایت و فعالیت های آن بدون پرداخت هزینه ای قابل استفاده برای عموم است، اما برخی از محصولات و خدمات شامل هزینه هایی میباشد برای مشاهده دوره های ما میتوانید از فروشگاه ما دیدن کنید.
رسیدن به موفقیت نیازمند یادگیری اصول و مبانی مختلفی میباشد که این اصول مبانی به هیچ وجه ذاتی و ارثی نیستند و میبایست هر فرد برای درست طی کردن مسیر موفقیتش حتما این اصول را آموزش ببیند و به آنها عمل کند تا بتواند سرنوشت دلخواه خود را رقم بزند.البته ما در این راه در کنارتان خواهیم بود و میتوانید روی ما حساب کنید.
ما برعکس تمامی وبسایت های موجود میخواهیم شیوه های موفقیت و کسب ثروت را به صورت کاملا "کاربردی و عملی" به شما آموزش دهیم.از این رو دوره های ارائه شده توسط ما کاملا عملی و کاربردی خواهند بود.
بله.شما هزینه میکنید و حق شما است که همواره از پشتیبانی و مشاوره تیم ما استفاده کنید،ما برای موفقیت شما از هیچ کمکی دریغ نخواهیم کرد.