چگونه با اعتماد به نفس در جمع صحبت کنیم؟

چگونه با اعتماد به نفس در جمع صحبت کنیم؟ :درمان لرزش صدا در سخنرانی

یکی از شایع ترین ترسها این است که می ترسیم صدایمان بلرزد و مخاطبین متوجه این قضیه شوند. اما واقعیت این است که اکثر اوقات فقط خودمان این جوری حس می کنیم و صدایمان نمی لرزد. من همیشه در کارگاههایم کسانی را که از لرزش صدایشان می ترسند صدا می کنم تا یک سخنرانی کوتاه ( سه دقیقه ای) داشته باشند و بعد از تمام شدن از مخاطبین می پرسم که آیا شما متوجه لرزش صدا شدید؟  و معمولاً مخاطبین پاسخ می دهند که ما متوجه هیچ لرزشی نشده ایم و شخص متوجه می شود که این یک حس درونی است و در واقع لرزش صدا نداشته است.

 

یک راهکار بسیار عملی در اینجا برای کنترل لرزش صدا

این دستور العمل را به شما پیشنهاد می کنم که در اکثر مواقع مفید واقع می شود.

دلیل اصلی لرزش صدا پایین بودن صدا ( پایین بودن ولوم ) است و وقتی ما در یک جمعی با صدای ضعیف صحبت می کنیم و مقداری هم استرس داریم کمی لرزش در صدای ما نمایان می شود. در این حالت تنها کاری که باید انجام دهید این است که مقداری صدای خود را بالاتر ببرید.( ولوم آن را افزایش دهید.) و این راهکار در خیلی مواقع می تواند بسیار مفید واقع شود اما اگر لرزش صدا برای تان یک مسئله جدی است و افراد زیادی هم این نکته را به شما گوشزد کرده اند باید از یک متخصص صداسازی کمک بگیرید.

درمان ترس از جمع

یک واقعیت را بدانید که خیلی ها از صحبت در جمع می ترسند و این مشکل مختص شما نیست. برای بعضی ها یک دلشوره کوچک است ولی بعضی دچار وحشت فوق العاده می شوند. اما اکثر افراد بین این دو گروه قراردارند.

اگر حتی فکر سخنرانی هم شما را مضطرب می کند، بدانید که تنها نیستید و این بابت می توانید آرامش داشته باشید. اتفاقاً شما طبیعی هستید.

پژوهش ها و بررسی ها متعدد نشان می دهد که ترس شماره یک در بسیاری از نقاط جهان، صحبت کردن در جمع است. جالب است که ترس از صحبت در جمع بر ترس از مرگ پیشی گرفته است!!

اما خبر خوش این است که برای حل این مسئله می شود کاری کرد و آن را کنترل کرد.

اگر فکر می کنید مبتدی هستید و واقعاً از صحبت در جمع می ترسید یک راهکار بسیار مفید برای کنترل آن به شما پیشنها می کنم. اکثر استرس و ترس ما در دو دقیقه اول سخنرانی است و اگر به خوبی از پس آن بربیایم بقیه سخنرانی ما به خوبی پیش خواهد رفت. پس برای اینکه اول سخنرانی به خوبی عمل کنید و اعتماد به نفس بالایی داشته باشید و آن را در طول سخنرانی حفظ کنید، جملات شروع سخنرانی و صحبت خود را حفظ کنید. وقتی به خوبی شروع کنید به احتمال زیاد بقیه سخنرانی شما هم به خوبی پیش می رود. من وقتی که مبتدی بودم از این تکنیک خیلی استفاده می کردم و وقتی جملات اولی را به خوبی می گفتم و دچار فراموشی نمی شدم، با مخاطبینم به خوبی ارتباط برقرار می کردم و همیشه سخنرانی هایم به خوبی پیش می رفت.

تمرین عملی صحبت در جمع :

دفعه بعدی که می خواهید در جمع صحبت کنید جملات اول صحبت را حفظ کنید و آنها را چندین بار تمرین کنید تا بتوانید به خوبی و پر قدرت اجرایشان کنید مطمئن باشید با شروع پرقدرت اول سخنرانی اعتماد به نفس شما بالا خواهد رفت و تا آخر به خوبی ادامه خواهید داد. البته به شرطی که بقیه صحبت خود را به خوبی تمرین کرده باشید.

خودگویی مثبت ( جملات تاکیدی)

اگر شما هم مثل خیلی از افراد نقص ها و نقاط ضعف تان را دائماً در درون تان به خودتان تکرار می کنید، حتماً دلشوره و نگرانی پیدا می کنید. اگر منتقد درونی تانر را کنترل نکنید به راحتی شب و روز از شما عیب جویی می کند و گاهی به گونه ای منفی از کنترل شما خارج می شود و تفکر منطقی را در مورد اینکه چطور باید عمل کنید غیرممکن می کند.

متاسفانه در اکثر موارد خودگویی های ما منفی هستند مثلاً: ” من نمی توانم.” ، ” سخنرانی ام را خراب خواهم کرد.” ، ” همه به من می خندند.”  و” من اجرای بدی خواهم داشت.”

ما اینقدر این گفتگوهای درونی منفی را با خودمان تکرار می کنیم که احساس مان بد می شود. یعنی ما با اینکه هنوز شروع به صحبت نکرده ایم احساس می کنیم که اجرای خرابی داشته ایم و این احساس منجر به رفتار منفی خواهد شد. در واقع وقتی خودگویی های ما منفی هستند و در برابر جمع قرار می گیریم احساس منفی خواهیم داشت و این احساس منفی منجر به رفتار منفی و در نهایت به نتیجه منفی منجر خواهد شد.

اقدام عملی: پس از این به بعد وقتی در برابر جمع قرار می گیریم از خودگویی ها و جملات تاکیدی مثبت استفاده کنیم. مثال: ” من یک سخنران جالب و جذاب هستم.”  یا ” من کسی هستم که واضح و جذاب صحبت می کنم.” یا ” شنوندگان با اشتیاق به حرفهای من گوش خواهند کرد. ”

چگونه با اعتماد به نفس حرف بزنیم؟

وقتی که این عبارتهای تاکیدی را با خود را مرتب تکرار کنیم، ذهن ما مجدداً برنامه ریزی شده و به مرور زمان باور ما تغییر خواهد کرد.

در واقع وقتی باور می کنیم که یک سخنران خوبی هستیم، مثل یک سخنران خوب عمل می کنیم.

مطالب مرتبط :

ثبت ديدگاه

داستان یک رویا

همه ی قصه از چند سوال شروع شد؛ آیا سرنوشت من از قبل نوشته شده؟ آیا سرنوشت انسان با قلمی جادویی در لوحی  نگاشته شده است؟ با خودم میگفتم که اگر آن قلم و لوح را بیابم حتما طور دیگری سرنوشتم را رقم خواهم زد، با همین افکار سالیانی را در پی آن قلم جادویی و لوح سرنوشتم بودم ولی بعد از گذشت مدتی متوجه شدم نه لوحی وجود دارد و نه قلمی آری من عمری در پی هیچ رفته بودم در این حال بود که به آسمان نگاه کردم و حقیقت را فهمیدم و متوجه شدم هیچ قدرتی بالاتر از الله نیست و خداوند قادر مطلق است و از همه مهم تر ما هم از او هستیم آری خداوندی که در ماست قادر به تغییر همه چیز است. از آن سالها خیلی میگذرد و من از آن زمان تا به حال زندگی ام را همچون معماری زبر دست ساخته ام و حال تمام آنچه لازمه ی موفقیت و ثروتمند شدن است را در چارچوبی کاربردی و عملی در اختیار شما خواهم گذارد.به ندای من گوش فرا دهید و به آموزه هایم عمل کنید به شما اطمینان میدهم، موفقیت و ثروت کوچکترین دستاوردتان خواهد شد.موفقیت سرنوشت من و توست.”علیرضا محمدی”

سوالات متداول

تمام سعی ما بر این است شیوه های موفقیت و دستیابی به ثروت را به صورت کاملا کاربردی و به دور از شعار آموزش دهیم ما با کوله باری از تجربه در کنارتان خواهیم بود.
بخش عمده ای از محتوای وبسایت و فعالیت های آن بدون پرداخت هزینه ای قابل استفاده برای عموم است، اما برخی از محصولات و خدمات شامل هزینه هایی میباشد برای مشاهده دوره های ما میتوانید از فروشگاه ما دیدن کنید.
رسیدن به موفقیت نیازمند یادگیری اصول و مبانی مختلفی میباشد که این اصول مبانی به هیچ وجه ذاتی و ارثی نیستند و میبایست هر فرد برای درست طی کردن مسیر موفقیتش حتما این اصول را آموزش ببیند و به آنها عمل کند تا بتواند سرنوشت دلخواه خود را رقم بزند.البته ما در این راه در کنارتان خواهیم بود و میتوانید روی ما حساب کنید.
ما برعکس تمامی وبسایت های موجود میخواهیم شیوه های موفقیت و کسب ثروت را به صورت کاملا "کاربردی و عملی" به شما آموزش دهیم.از این رو دوره های ارائه شده توسط ما کاملا عملی و کاربردی خواهند بود.
بله.شما هزینه میکنید و حق شما است که همواره از پشتیبانی و مشاوره تیم ما استفاده کنید،ما برای موفقیت شما از هیچ کمکی دریغ نخواهیم کرد.