نکات ضروری برنامه ریزی

به طورایده‌آل، وظایف شما به تکمیل شدن پروژه­‌هایتان ، و پروژه‌­های شما به موفقیت در اهداف بزرگتر تجاریتان منجر می‌شود. اما بیشتر مواقع کارآفرین‌ها، به‌ خصوص آنهایی که تازه کارشان را شروع کرده اند ، پروژه­‌هایشان را به اندازه کافی اولویت‌بندی نمی‌کنند. در عوض، می‌خواهند همه­ کاراهایشان را همزمان با هم انجام بدهند. این ایده­ خوبی نیست. باعث افزایش استرس می‌شود و احتمال تموم کردن کاری که شما به آن احتیاج دارید رو کم می‌کند، و راه رو برای پیشرفت یک هدف تجاری موثر سخت‌ می‌کند پس نیاز به یه برنامه ی عالی احساس میشود.

۱- پروژه‌­هاتون رو تعریف کنین

اولین و مهمترین چیزی که باید تو برنامه­‌ریزی پروژه­ بدونین اینه که باید بسنجین با چه پروژه­‌هایی سر و کار دارین. اول، پروژه چیه؟ تعریف من از پروژه اینه: کاری که از انجام دادن چندتا کار آسون فراتر می‌ره. راه انداختن یه نرم‌­افزار جدید فروش؟ این یه پروژه ست. رشد شبکه ارتباطات‌؟ آره، اینم یه پروژه‌ست. رشد دادن کسب‌وکارتون؟ این مجموعه‌ای از پروژه‌­هاست!

بعضی از پروژه­‌هاتون خیلی واضح خواهند بود، اما بقیه ناشناخته و محو باقی خواهند موند. برای اینکه تمام پروژه‌­هاتون رو از زیر خاک دربیارین، هر چیزی رو که الان دارین انجام می‌دین، وهر چیزی که می‌خواین روش کار کنین رو یادداشت کنین. اونوقت اون فهرستی که از کارهاتون ایجاد کردین رو حول یک هدف خاصی گروه‌بندی کنین.

این عمل به احتمال زیاد شما روبه سمت لیست پروژه‌­هاتون هدایت می‌کنه. شما شاید ۱۰ تا ۲۰ (یا حتی بیشتر) پروژه توی این لیست داشته باشین، اما برای تاثیرگذار بودن، شما باید ۲ تا ۵ پروژه رو که از همه مهمتر هستن انتخاب کنین، و روی اونها برای نکات باقیمونده تمرکزکنین.

۲- برای پروژه‌هاتون تاریخ شروع و پایان تعیین کنین

باید بدونین (یا تصمیم بگیرین) که هر پروژه چه موقع باید شروع و تموم بشه. این براتون این امکان رو فراهم می‌کنه که پروژه‌هاتون رو بر اساس زمانی که لازمه اونا شروع  و تموم بشن اولویت بندی کنین. تاریخ شروع و پایان همچنین به شما کمک می‌کنه که چرخه کسب‌و‌کار خودتون رو برنامه‌ریزی کنین و اینکه از طولانی‌تر شدن بیش از حد زمان انجام پروژه‌ها جلوگیری می‌کنه.

 

۳- یه برنامه یک صفحه­‌ای بسازین

یه برنامه‌­ریزی کوچیک به موفقیت یه پروژه کمک خیلی زیادی می‌کنه. برای ایجاد برنامه‌ریزی یک صفحه‌­ای، جواب‌ها یا یادداشت‌هاتون رو برای هرکدوم از سؤالهای زیر بنویسین:

 • این پروژه چه مشکلی رو می‌خواد حل کنه؟
 • چه سودی برای سازمان داره؟
 • چه‌جور کارمندی و یا چه میزان بودجه­ لازم دارم؟
 • نقاط عطف مهمش چی هستن؟
 • موانعی که باعث لغزش می‌شن کدوما هستن؟
 • چه خطراتی توی پروژه مطرحه؟
 • برنامه کاری من چطوریه؟ (فهرست کارها و اینکه بخش‌های کوچکتر کار باید تا چه زمان تکمیل بشن)
 • معیارهای خاص موفقیت چه چیزایی هستن؟
 • چه‌جوری میفهمین که پروژه انجام شده؟

توجه: اگه می‌خواین برنامه‌­ریزی رو در حد یک صفحه نگه دارین، جواب‌هاتون باید مختصر و مرتبط باشه!

۴- الگوهای ارتباطی ایجاد کنین

برای هر پروژه‌­ای که تعدادی عضو داره، از قبل الگوهای ارتباطی رو ایجاد کنین. گزارش پیشرفت هفتگی باشه یا ماهانه؟ آیا امکان تماس مکرر برای اعضا وجود داره که بتونن بررسی کنن؟ کی مسئول اینه که بررسی کنه پروژه روی نقاط عطفش قرار داره یا نه؟

 

۵- بدونین که کی باید بی‌خیال بشین

در حالی‌که بهترین حالت اینه که کاری که شروع می‌کنین رو تموم کنین، بعضی وقتا لازمه که کار رو متوقف کنین. اگر همه پروژه­‌هاتون رو جلوی خودتون بذارین، همراه با تاریخ شروع و پایان و یک برنامه واضح یک صفحه‌ای که شامل نقاط عطف و راهنمایی‌های ارتباطی باشه، شما تمام اطلاعات مورد نیازتون رو یک‌جا دارین که بدونین چه موقع باید پروژه رو متوقف کنین.

به طور حتم همیشه آسون نیست که این کار رو انجام بدین، بخصوص اگر زمان انرژی و احساس زیادی رو تا الان صرفش کردین. اما اگر یه پروژه داره کش پیدا می‌کنه، سوال‌های زیادی اینجا مطرح می‌شه که بهتون کمک می‌کنه که فکر کنین آیا کار رو ترک کنین یا نه:

 • آیا هدف این پروژه برای شرکت من هنوز اهمیت داره؟
 • برای بازده سرمایه این پروژه چه برنامه‌‌ریزی‌ای وجود داشته ؟ الان چقدر از سرمایه برگشت داشته ؟
 • زمانی که روی این کار میذارم چقدر باعث از دست رفتن بقیه فرصتهام می‌شه؟ آیا می‌تونم با صرف این مقدار زمان روی پروژه­های دیگه بهتر به اهدافم برسم؟
 • زیان احساسی ناشی از  ادامه این پروژه چقدره؟

به شما که به این بلا دچار نشین، ۵ نکته برنامه‌­ریزی پروژه­ برای شروع یا تنظیم مدیریت پروژه اینجا میاریم:

ثبت ديدگاه

داستان یک رویا

همه ی قصه از چند سوال شروع شد؛ آیا سرنوشت من از قبل نوشته شده؟ آیا سرنوشت انسان با قلمی جادویی در لوحی  نگاشته شده است؟ با خودم میگفتم که اگر آن قلم و لوح را بیابم حتما طور دیگری سرنوشتم را رقم خواهم زد، با همین افکار سالیانی را در پی آن قلم جادویی و لوح سرنوشتم بودم ولی بعد از گذشت مدتی متوجه شدم نه لوحی وجود دارد و نه قلمی آری من عمری در پی هیچ رفته بودم در این حال بود که به آسمان نگاه کردم و حقیقت را فهمیدم و متوجه شدم هیچ قدرتی بالاتر از الله نیست و خداوند قادر مطلق است و از همه مهم تر ما هم از او هستیم آری خداوندی که در ماست قادر به تغییر همه چیز است. از آن سالها خیلی میگذرد و من از آن زمان تا به حال زندگی ام را همچون معماری زبر دست ساخته ام و حال تمام آنچه لازمه ی موفقیت و ثروتمند شدن است را در چارچوبی کاربردی و عملی در اختیار شما خواهم گذارد.به ندای من گوش فرا دهید و به آموزه هایم عمل کنید به شما اطمینان میدهم، موفقیت و ثروت کوچکترین دستاوردتان خواهد شد. موفقیت سرنوشت من و توست.”علیرضا محمدی”

سوالات متداول

تمام سعی ما بر این است شیوه های موفقیت و دستیابی به ثروت را به صورت کاملا کاربردی و به دور از شعار آموزش دهیم ما با کوله باری از تجربه در کنارتان خواهیم بود.
بخش عمده ای از محتوای وبسایت و فعالیت های آن بدون پرداخت هزینه ای قابل استفاده برای عموم است، اما برخی از محصولات و خدمات شامل هزینه هایی میباشد برای مشاهده دوره های ما میتوانید از فروشگاه ما دیدن کنید.
رسیدن به موفقیت نیازمند یادگیری اصول و مبانی مختلفی میباشد که این اصول مبانی به هیچ وجه ذاتی و ارثی نیستند و میبایست هر فرد برای درست طی کردن مسیر موفقیتش حتما این اصول را آموزش ببیند و به آنها عمل کند تا بتواند سرنوشت دلخواه خود را رقم بزند.البته ما در این راه در کنارتان خواهیم بود و میتوانید روی ما حساب کنید.
ما برعکس تمامی وبسایت های موجود میخواهیم شیوه های موفقیت و کسب ثروت را به صورت کاملا "کاربردی و عملی" به شما آموزش دهیم.از این رو دوره های ارائه شده توسط ما کاملا عملی و کاربردی خواهند بود.
بله.شما هزینه میکنید و حق شما است که همواره از پشتیبانی و مشاوره تیم ما استفاده کنید،ما برای موفقیت شما از هیچ کمکی دریغ نخواهیم کرد.