چرایی و چگونگی نوشتن اهداف

چرایی و چگونگی نوشتن اهداف :

اهداف چگونه ما را به دنیای ثروت و موفقیت می رساند؟

آیا می توان بدون داشتن هدف مشخص به موفقیت های بالا رسید؟

هدف چه نقشی در رسیدن ما به خواسته هایمان دارد؟

هدف شما از زندگی چیست ؟

 

هدف رویا و وضعیتی مطلوب در آینده که به اندازه کافی دور از دسترس بوده و هیجان رسیدن به آن انرژی ما را مضاعف می نماید تا بتوانیم به آن برسیم. اگر هدف در زندگی نباشد انسان هیچ محرکی برای حرکت نداشته و زندگی اش رو به زوال خواهد رفت. درست مانند باغچه ای که اگر چیزی در آن نکارید بزودی علف های هرز آن را پر خواهند کرد و دیگر جایی برای گلهای زیبا وجود نخواهد داشت. اما جالب اینجاست که اکثر انسانها برای خود هدفی ندارند. آنها هر روز را به روز مرگی می گذرانند تا فقط زنده بمانند و  هیچ وقت نخواهند توانست قدرتهایی که خداوند به آنها داده است را پیدا کنند تا اسمشان را در دنیا به نیکی ماندگار کنند. و هیچ چیزی بدتر از این نیست که هرگز نفهمید چه قدرتهایی در وجود شما نهفته مانده و با شما بعد از مرگ خواهد مرد.

این دسته کثیر معمولا برای افرادی کار می کنند که در زندگیشان هدف دارند و اهرمی می شوند تا آنها را به رویاهایشان برسانند. پس ما باید یا برای اهداف خودمان کار کنیم یا تا آخر عمر برای اهداف و رساندن دیگران به هدفشان تلاش کنیم و انتخاب سومی وجود ندارد. پس به نفع ما وجهان است که انسان هدفمندی باشیم. هدف مانند فانوس دریایی است و شما با داشتن هدف، در هر لحظه می دانید که به کدام سمت پارو بزنید و یا شنا کنید تا در اقیانوس زندگی که بسیار بزرگ است با قدرت مطلق هدف به سلامت به سلامت به جذب دنیای ثروت و موفقیت بپردازید.

 

چرا باید در زندگی اهداف مشخص داشته باشیم؟

داشتن هدف فقط یک انتخاب نیست بلکه برنامه ای است که ارتعاش ذهن ما را به سمت و سوی خواسته ای مشخص هدایت می کند تا بتوانیم به هرآنچه می خواهیم برسیم. مغز انسان مانند یک دوچرخه است ، دو حالت دارد :

یا تکیه گاه دارد ( که به عبارتی در زندگی افراد مانند تکیه کردن بر مادر ، پدر ، همسر و … )

یا راه می رود ( تا موقعی که راه می رود نمی افتد ) و این شما هستید که انتخاب می کنید جز کدام دسته باشید.

انساهای هدفمند در زندگی کمتر دچار تضاد می شوند زیرا این اهداف ارتعاش های ذهن شخص را بسمت مسیری روشن هدایت می نماید تا بتواند دنیای ثروت و موفقیت را در زندگی اش بوجود آورد. پس اگرتضادی در زندگی شما وجود داشته باشد می توانید با داشتن هدف مشخص و روشن این تضاد ها را از زندگیتان خارج کرده و اتفاقات خوب را جذب کنید. ( مقاله ۶ مرحله ای که هر ثروتمندی آن را رعایت می کند)

انسانهای هدفمند همیشه دوخصلت را در ناخوداگاه خود دارند ( داستان ۳ زندگی متفاوت بخش سوم ):

سریع حرکت می کنند و وقت تلف نمی کنند .تحمل مسائل برایشان آسان می شود. چون چرایی کارشان را یافته و زمانی که چرایی درک شود جذب چگونگی بسیار آسان می گردد.

پس به یاد داشته باشید که  شما محصول افکار ، باورها و رفتارتان هستید و هدف به تمام آنان سمت و سویی قدرتمند می دهد و این ما هستیم که باید تصمیم بگیریم تا فرمان زندگیمان را به دستانمان بگیریم.

 

چرا بسیاری از انسانها  هدف ندارند ؟

 

 • عدم آگاهی و آموزش

این واقعیتی است که در زندگی افراد وجود دارد و نمیتوان از آن اجتناب کرد که هدفگزاری صحیح را از خانواده یاد نگرفته ایم ولی این هم دلیل نمی شود که بخواهیم مقصر را دیگران بدانیم چون جهان سرشتی به نیکی دارد و مدام در حال الهام مسیر درست به انسانهاست ولی این ما هستیم که به دلیل تنبلی و عوامل تمرکز زدا و همچنین ناخوآگاهی که به درست برنامه ریزی نشده است از داشتن هدف اجتناب می کنند.

 

 • ترس از شکست

توماس ادیسون برای روشن کردن لامپ هزار ماده را امتحان کرد و وقتی یکی از او پرسید شما شش هزار بار شکست خورده اید و می خواهید باز ادامه دهید : در جواب گفت : “دوست جوان شما از ساده ترین قانون دنیا بی خبرید ، من شش هزار راه نساختن لامپ را پیدا کرده ام .” این حرف به آن معناست که شکست اصلا وجود ندارد و تجربه و موهبتی است که می تواند شخص را به خواسته اش نزدیک کند و یا به عبارتی مسیر اشتباهی که ما را از جذب دنیای ثروت و موفقیت دور می کند را به ما نشان دهد. البته خیلی از افراد شکست را در زندگیشان رسالت می دانند و این هم کاری اشتباه است چون شکست های پیاپی جز اتلاف انرژی سود دیگری نخواهد داشت.( داستان ۳ زندگی متفاوت بخش سوم )

 

پس وقتی شکست می خوردید از آن درس بگیرید و به برنامه هایتان نگاهی بیندازید سپس به قبل از شکست نگاهی بیندازید و دوباره برنامه ریزی کنید و ایرادات را برطرف کرده و باز بسمت خواسته هایتان حرکت کنید. اگر اینگونه عمل کنید بدون شک به جذب موفقیت های رویایی دست پیدا خواهید کرد.

 

 • ترس از طرد شدن با حرف مردم

خیلی از افراد بخاطر اینکه در رسیدن به هدف و رویاهایشان تاخیری پیش آید و یا احتمال اینکه شکست در کارشان وجود داشته باشد هرگز برای خود هدفی انتخاب نمی کنند تا مردم و اطرافیانشان  آنها را نکوهش نکنند. مهم نیست چقدر طول می شکد تا به رویاهایتان برسید ولی مطمئن باشید که اگر مصمم باشید و از مسائلی که در میانه راه برایتان پیش می آید درس بگیرید بدون شک بهتمام خواسته هایتان خواهید رسید. و اینکه ترس از نرسیدن به آنها را داشته باشید جز یک توهم چیزی بیشتر نیست چون به تجربه ثابت شده عزم پولادین و ایمان راسخ تمام مسیر ها را برای افرادی که این خصلت ها را داشته باشند هموار خواهد کرد پس برای خود اهداف داشته باشید و برای رویاهایتان برنامه داشته باشید. اجازه ندهید مردم اطرافتان شما را از آنچه می خواهید باز دارند .آری به گونه ای دیگر هم میتوان زیست .نگذارید افرادی که دور و برتان هستند به جایتان تصمیم بگیرند .در دنیای بزرگ تنها دو نفر باید تو را تایید کنند و آنها ، اول ” خودت ” دوم ” خدا ” است .

آنهایی که ترس از مسخره شدن و طرد شدن و شکست دارند اصلا هدف ندارند .

 

مشخصات یک هدف خوب

هدف باید سازماندهی شده(SMART)  باشد. برای این که هدفگذاری شما با اصول علمی سازماندهی شود، پس باید پنج خصوصیت زیر را داشته باشد که حروف اول آنها، کلمه ی SMART را می سازد:

 

 • معین و مشخص باشد( Specific )

به طور دقیق مشخص کند که چه انتظاراتی دارید، چرا این موارد برای شما مهم است، چه اتفاقاتی قرار است رخ بدهد و می خواهید بهوسیله آنها چه نتایجی در زندگیتان دست پیدا کنید. مهمتر از آن کاملاً شخصی و متعلق به خود شخص شما باشد  و فراموش نکنید هدفی که مشخص و معین نباشد مانند نقشه گنجی است که هیچ محلی برای یافتن گنج در آن وجود ندارد.

 

 • قابل اندازه گیری باشد ( Measurable )

در هر زمانی بتوانید بررسی کنید که آیا در حال نزدیک شدن به اهداف مورد نظرتان هستید و چقدر با آنها فاصله دارید و با انجام چه کارهایی و در چه زمانی می توانید به آن دسترسی داشته باشید. بطور مثال مثلا اگر خانه ای بزرگ می خواهید دوست دارید آن خانه چند متر باشد؟ چند اتاق خواب داشته باشد؟ آشپزخانه و سایر بخشهای آن چه اندازه ای داشته باشد؟ دیوارها چه رنگی داشته باشند؟و…

 

 • دست یافتنی باشد ( Achievable )

اهداف شما همان آرزوهایی هستند که قابل دسترس و دست یافتنی می باشند. اگرچه هدفهای شما باید اندکی دور از دسترس باشد تا انگیزه حرکت به شما بدهد ولی نباید آن قدر دور از دسترس باشد که در باورتان نگنجد، باید حقیقی هم باشند. نکته مهمی که باید در هدفگزاری مورد توجه باشد این است که حتما باید به آن هدف یا اهداف اشتیاقی سوزان داشته باشید، اشتیاق سوزان یعنی قلباً رسیدن به آن هدف برای ما مهم است و  آنگاه این اشتیاق سوزان انرژی مثبت برای رسیدن شما به اهدافتان خواهدشد.

 

 • دلیل داشته باشد (Reasonable)

در واقع هدفتان دارای یک چرایی و دلیل قاطعانه باشد. اهداف لیست خود را یکی یکی مورد بررسی قرار دهید، از خود بپرسید ” چرا؟ ”

دلیل نوشتن آن هدف را از خود بپرسید و جواب را یادداشت کنید. اینبار به نوشته ی خود نگاهی بیندازید و دوباره چرایی دلیل خود را مجدداً از خود سوال کنید. این کار را بارها تکرار کنید، تا چرایی خود را بیابید و هرگز فراموش نکنید که تا چرایی برای انجام کارهایتان نداشته باشید امکان رسیدن به اهداف برایتان وجود نخواهد داشت.

 

۵- زمانبندی داشته باشد   ( Timely )

علاوه بر این که مشخص میکنید تا چه زمانی به هدف نهایی دست خواهید یافت، تعیین کنید که در طول زمان به مرور چه میزان از آن را محقق خواهید کرد. لیست اهداف از دیدگاه زمان:

کوتاه مدت:  زمان یک ساله، برای هدف هایی که قصد داریم در مدت یک سال به آنها برسیم.

میان مدت: زمان سه ساله، برای هدف هایی که قصد داریم در مدت زمان سه سال به آنها دست پیدا کنیم.

بلند مدت: زمان بیشتر از سه سال، برای هدف های عظیم تری که رسیدن به آنها با برنامه ریزی بیش از سه سال طول خواهد کشید.

 

پس  همین حالا قلم به دست بگیرید و لیستی از اهداف و خواسته های خود را با فعل حال ساده و جزییات کامل بنویسید بطوریکه گویا هم اکنون آنرا در دست دارید.  از فارغ التحصیلان فوق لیسانس دانشکده مدیریت بازرگانی هاروارد سؤال شد که: آیا برای آینده خود اهداف مشخص و مکتوبی دارید؟ معلوم شد که تنها ۳% آن ها اهداف مشخص و مکتوب دارند، ۱۳ % آن ها هدف دارند ولی مکتوب نبود، ولی ۸۴ % بقیه هیچ هدفی نداشتند ۲۰ سال بعد با آنان مشاوره کردند، آن ۱۳ % که هدف داشتند ولی غیر مکتوب دو برابر ۸۴ % و  ۳% که هدف مکتوب داشتند ۱۰ برابر ۸۴ % درآمد کسب کردند. به همین دلیل گفته شده که “بالای نردبان موفقیت هیچگاه شلوغ نیست” .

 

امیدوارم با استفاده از این اصول بسیار ساده ولی مهم، پایه برنامه ریزی و هدفگزاری صحیح برای رسیدن به خواسته هایتان را آموخته و با رعایت آنها بتوانید دنیای ثروت و موفقیت خود را هر آنطور که می خواهید بسازید.

تیم دنیای ثروت همیشه در کنار شما خواهد بود.

علیرضا محمدی

مطالب مرتبط :

۳ نظر

 1. نسرین ایزدی معز دی ۱۲, ۱۳۹۶ در ۹:۴۷ ب.ظ - پاسخ دادن

  درود الله بر شما استاد گرانقدر

  بسیار بسیار زیبا

  بک سوال واسم پیش اومد

  در مورد دلیل رسیدن به اهداف میشه لطفا بیشتر توضیح بدید

  با این قسمت نتونستم ارتباط بگیرم
  نوشتن دلیل به نظرم خیلی خسته کننده میرسه

  و اون حس پویایی رو که در سایر مراحل دارم ا اینجا پیدا نمیکنم
  لطفا ب فرمایید مشکل کجاست

  ممنون از راهنماییهای عالی شما

  • pary_venus64 دی ۱۸, ۱۳۹۶ در ۱۱:۳۸ ب.ظ - پاسخ دادن

   با عرض سلام
   به نظر بنده کلا دلیل آوردن سخت هست چون ما با خود هیجانیمون داریم (احساسمون که عالی میشه کنترل هیجان و آوردن دلیل بسیار مشکل هست) اهداف رو در واقع واضح میکنیم دلایل دارند ریشه و اساس پیدایش این خواسته رو مشخص میکنند و در واقع تمایز بین منطقمون رو با هیجاناتمون روشن میکنند و حتی گاهی ریشه خیلی از این خواسته ها ممکنه در برآورده نشدن و یا انجام نشدن خواسته هامون در کودکی باشه
   به نظرم آنچه مسلم هست اینه که هر هدفی در صورت جهت دهی با نیت خیر و مطلوب و قابل درک و باور برای ناخودآگاه شرایط رسیدن براش فراهم است دیگه بقیه موارد عاداتی هست که به مرور در خود ایجاد باید کرد تا در هر مرحله قوی و قویتر شد و رشد کرد.

 2. pary_venus64 آذر ۱۳, ۱۳۹۶ در ۱۱:۴۴ ب.ظ - پاسخ دادن

  سلام و خدا قوت
  به نظرم عالی و کامل بود،گاهی به دلایلی که گفتید اهدافی رو انتخاب میکنیم که چراییش رو میتونیم به راحتی با یک جواب ساده زیر سوال ببریم.امیدوارم تمام انسانهایی که دنبال ثروت و موفقیت هستند طبق اصول و قوانین تو مسیرشون قرار بگیرند.
  به امید روزهای بهتر برای همه دوستان

ثبت ديدگاه

داستان یک رویا

همه ی قصه از چند سوال شروع شد؛ آیا سرنوشت من از قبل نوشته شده؟ آیا سرنوشت انسان با قلمی جادویی در لوحی  نگاشته شده است؟ با خودم میگفتم که اگر آن قلم و لوح را بیابم حتما طور دیگری سرنوشتم را رقم خواهم زد، با همین افکار سالیانی را در پی آن قلم جادویی و لوح سرنوشتم بودم ولی بعد از گذشت مدتی متوجه شدم نه لوحی وجود دارد و نه قلمی آری من عمری در پی هیچ رفته بودم در این حال بود که به آسمان نگاه کردم و حقیقت را فهمیدم و متوجه شدم هیچ قدرتی بالاتر از الله نیست و خداوند قادر مطلق است و از همه مهم تر ما هم از او هستیم آری خداوندی که در ماست قادر به تغییر همه چیز است. از آن سالها خیلی میگذرد و من از آن زمان تا به حال زندگی ام را همچون معماری زبر دست ساخته ام و حال تمام آنچه لازمه ی موفقیت و ثروتمند شدن است را در چارچوبی کاربردی و عملی در اختیار شما خواهم گذارد.به ندای من گوش فرا دهید و به آموزه هایم عمل کنید به شما اطمینان میدهم، موفقیت و ثروت کوچکترین دستاوردتان خواهد شد.موفقیت سرنوشت من و توست.”علیرضا محمدی”

سوالات متداول

تمام سعی ما بر این است شیوه های موفقیت و دستیابی به ثروت را به صورت کاملا کاربردی و به دور از شعار آموزش دهیم ما با کوله باری از تجربه در کنارتان خواهیم بود.
بخش عمده ای از محتوای وبسایت و فعالیت های آن بدون پرداخت هزینه ای قابل استفاده برای عموم است، اما برخی از محصولات و خدمات شامل هزینه هایی میباشد برای مشاهده دوره های ما میتوانید از فروشگاه ما دیدن کنید.
رسیدن به موفقیت نیازمند یادگیری اصول و مبانی مختلفی میباشد که این اصول مبانی به هیچ وجه ذاتی و ارثی نیستند و میبایست هر فرد برای درست طی کردن مسیر موفقیتش حتما این اصول را آموزش ببیند و به آنها عمل کند تا بتواند سرنوشت دلخواه خود را رقم بزند.البته ما در این راه در کنارتان خواهیم بود و میتوانید روی ما حساب کنید.
ما برعکس تمامی وبسایت های موجود میخواهیم شیوه های موفقیت و کسب ثروت را به صورت کاملا "کاربردی و عملی" به شما آموزش دهیم.از این رو دوره های ارائه شده توسط ما کاملا عملی و کاربردی خواهند بود.
بله.شما هزینه میکنید و حق شما است که همواره از پشتیبانی و مشاوره تیم ما استفاده کنید،ما برای موفقیت شما از هیچ کمکی دریغ نخواهیم کرد.